opět po roce - adventní tvoření s Marikou
Čas adventní je tu, čas vánoční se blíží.
Opět po roce jsme v úterý 26. 11. od 16.30 hodin vytvářeli adventní vazby s floristkou Marikou
a Veronikou. Bylo nás celkem 11, pěkná tvořivá nálada, legrace a pohoda.
Ostatně jako vždy. Děkujeme za příjemně strávený podvečer.
Vyrobené svícny i věnce na dveře již dnes (1. 12.) začaly plnit svou funkci.
Milí přátelé, přeji Vám krásný a pohodový adventní čas.
Jana
BEAUTY PARTY – SETKÁNÍ S KRÁSOU
tentokrát s Dr. Janou Raškovou proběhlo v úterý 19. 11. 2019.
Dozvěděly jsme se zajímavosti o nových trendech v kosmetice, líčení, péči o pleť i tělo.
A mohly jsme si kosmetické přípravky také vyzkoušet!!
Obrazně řečeno, dotkly jsme se, problematických témat jako je například
akné, pigmentové skvrny, rozšířené žilky či nevzhledná celulitida.
Bylo to krásné, voňavé i poučné setkání.
Děkujeme!
Divadlo Radost Brno hrálo v Oboře pro děti
Ve čtvrtek 14. listopadu se v kulturním sálu v Oboře uskutečnilo
divadelní představení Divadla Radost Brno KDYŽ JDE KŮZLE OTEVŘÍT aneb O vlkovi a kůzlátkách
Děti i dospělí zhlédli pohádku O neposlušných kůzlatech, která maminka varuje před zlým vlkem a nařizuje jim, aby nikdy nikomu cizímu neotvírala dveře do domečku – zejména, když jsou kůzlátka sama doma. Autoři této varianty příběhu zachovávají děj pohádky, navíc mu dodávají humor a vtip. Všemožnými fintami, které si vymýšlí mazaný vlk, aby se do domečku přece jen dostal, se budou určitě bavit nejen děti ale i jejich dospělý doprovod.
Hra byla primárně určena dětem předškolního věku a žákům 1. a 2. ročníků ZŠ
Hráli: Barbora Dobišarová a Dalibor Dufek
Divadlo viděly děti z Obory, Jabloňan i Bořitova a setkalo se velkým ohlasem.
Bylo se skvělé představení!
otevřete oči" 12. 11. 2019
V úterý 12. listopadu proběhl literární večer s výtvarným tvořením
„OTEVŘETE OČI“, který byl součástí 21. ročníku festivalu Den poezie 2019
Autorem letošního motta byl umělec a vizionář Leonardo da Vinci
(15. 4. 1452 – 2. 5. 1519). Celý jeho výrok zněl:
“Slepá nevědomost nás přivádí na scestí. Ó! Bídní smrtelníci, otevřete oči!”
Jsme přesvědčeni, že ani 500 let od jeho úmrtí, neztratil nic na své aktuálnosti.
Bonusem navíc z našeho setkání jsou "očové" mandaly, které si můžete
prohlédnout ve fotogalerii.
Byl to příjemný večer s géniem Leonarda da Vinci, jeho myšlenkami,
životopisem, básněmi i četbou z časopisu Meduňka.
Již nyní se těšíme na ten další ročník Dne poezie 2020.
na kolech do Santiaga de Compostely
Cestovatelská beseda s promítáním fotografií
manželů Elišky a Jiřího Havířových
se uskutečnila v úterý 22. 10. 2019 v knihovně.
Zajímavé povídání i kouzelné autorské fotografie nás zavedly
na jednu z nejstarších poutních cest světa - Svatojakubskou cestu. Manželé Havířovi
tuto cestu vykonali na kolech - celkem 800 km, doputovali až NA KONEC SVĚTA, mys Finistere, který omývají vody Atlantiku. Mohli jsme si v rukou potěžkat mušli hřebenatku, kterou poutníci nosí na krku, viděli jsme poutní knížky s razítky, velmi krásně zdobené certifikáty poutníka ve španělštině a latině, které oba manželé získali z rukou duchovního zástupce v Santiagu de Compostela. A tak jsme se i my (bylo nás celkem 15) mohli alespoň takto virtuálně připojit vyprávěním manželů Havířových a jít Svatojakubskou cestou s nimi. Díky nim jsme se i my stali tak trošku poutníky a spolu s vyprávěním putovali do Santiaga de Compostela. Bylo to velmi milé i poučné setkání, děkujeme.
Závěrem úryvek z knihy Paula Coelho Poutník - Mágův deník, kapitola Stvořitel a stvoření, s. 35:
"Když cestuješ, prožíváš velice prakticky akt znovuzrození. Ocitáš se v úplně nových situacích, den plyne pomaleji a většinou nerozumíš jazyku, jímž se kolem tebe mluví. Přesně jako dítě, které opustilo mateřské lůno. Začínáš tedy přikládat mnohem větší význam věcem, které tě obklopují, protože na nich závisí tvoje přežití. Začínáš se chovat k lidem vstřícněji, neboť právě oni ti mohou pomoci v obtížných situacích. A sebemenší přízeň bohů přijímáš s nesmírnou radostí, jako by to bylo něco, nač budeš vzpomínat až do konce života.
A protože všechno je pro tebe nové, všímáš si jen krásné stránky věcí a život tě více těší..."
jak vzniká lapač snů - 15. 10. 2019
Co je lapač snů? Lapač snů zavěšují indiáni volně do místnosti nebo přímo za hlavu spícího. Podle staré legendy severoamerických indiánů se špatné sny zachytí v síti lapače a ráno jsou zničeny denním světlem. Ty dobré sklouznou po peříčku zpět do duše spícího.
Lektorkami nám byly na tomto něžně tajemném tvoření Eva Sáňková a Jitka Špačková.
A jako vždy TO BYLO SKVĚLÉ!!! Děkujeme.
ohlédnutí za baboletním tvoření
Podzim v naší knihovně
Září - měsíc návratu dětí a mládeže do školních lavic, konec dovolených, měsíc odletu zpěvavých ptáků do teplých krajin. Období půvabného období babího léta, doba zrání a sklizně úrody.
Během letních prázdnin v knihovně proběhly opravy popraskaných zdí a poté malířské práce. A naše knihovna je nyní také nachystaná na vás – na své čtenáře i uživatele. 200 knih bylo vyměněných za nové včetně novinek. Přijďte si půjčit některou z nich.
Ráda bych Vás pozvala na úterý 17. září (od 16.30 hodin) na tvoření s vůní babího léta. Vlídnou průvodkyní nám bude Jiřinka Jakubcová z Borotína. Můžeme si vytvořit kytičku do vázy nebo na dveře, věneček nebo naplnit suchými travinami i květy oblíbený hrneček, záleží na fantazii. Materiál i přírodniny doveze paní lektorka s sebou, platba za spotřebovaný materiál se hradí přímo jí.
Pokud doma ještě nemáte lapač snů, pak je výtvarné tvoření 15. října od 16.30 hodin to pravé pro vás i vaše děti. Noční můry zůstanou na síti, zmizí do prvního svítání, sny pak sklouznou do mysli spícího.
V letošním roce manželé Ing. Eliška a Ing. Jiří Havířovi na kolech zdolali 800 km!! tzv. Svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostelly. O tomto putování a zážitcích z cesty bude beseda s promítáním v úterý 22. října od 17 hodin.
12. listopadu, opět po roce, bych vás ráda přizvala k účasti na celorepublikovém festivalu Den poezie, který se pravidelně koná ve víc než 60 městech a obcích České republiky. Tento, již jedenadvacátý, ročník se bude konat s podtitulem: „Otevřete oči!“ Autorem letošního motta je umělec a vizionář Leonardo da Vinci (15. 4. 1452 – 2. 5. 1519). Celý jeho výrok zněl “Slepá nevědomost nás přivádí na scestí. Ó! Bídní smrtelníci, otevřete oči!” a my pevně věříme, že ani 500 let od jeho úmrtí, neztratil nic na své aktuálnosti.
Začátek v 17 hodin. Více informací o této akci během října t. r. na vývěsce u obchodu a na webové stránce knihovny.
14. listopadu k nám do kulturního domu přijede Divadlo Radost Brno s představením pro děti Kůzle, začátek představení v 9.30 hodin.
Literární čajovny pro dospělé se budou konat 29. října a 12. listopadu, vždy od 17 hodin. Pohodové podvečery se zajímavou knihou, povídáním.
Odpoledne s krásou, odborným poradenstvím i praktickou ukázkou líčení, ošetřování pleti ap. se uskuteční v úterý 19. 11. - lektorkou bude paní Dr. Jana Rašková, bez vstupného.
Atmosféru letošního adventu opět po roce zažijeme na tvořivé dílně Advent v knihovně s Marikou, v úterý 26. 11. od 16.30 hodin v knihovně.
10. 12. se budou v knihovně konat již tradiční Světýlka u Jany, setkání s povídáním, tvořením před Vánocemi. Bude to i poslední výpůjční den v roce 2019.
V knihovně jsou stále k vidění obrazy Svatavy Skryjové.
Přeji Vám, milí čtenáři a uživatelé Obecní knihovny Obora, krásné dny nejen babího léta. Těším se na setkání s Vámi všemi, kdo zavítáte do naší knihovny.
Střapce všech barev
Barevné vzpomínání se Svatavou Skryjovou
Zazněla slova Jiřího Stehlíka, básně Jiřiny Jakubcové.
Hudbu zajistili a skvěle! synové Svaťky - Jirka a Honzík.
Vzpomínky, povídání veselé i vážné, písničky o životě, přírodě a lásce.Už víme, co to jsou "cicvárky"
Velikonoční dílnička - drátování
plakát 2. 4. 2019 drátování.pdf (274339)
AKCE PRO VŠECHNY DÍVKY A ŽENY
Obora ve světle archeologie II - pozvánka
Obrazy Jiřiny Jakubcové v knihovně
Absolvovala Střední zahradnickou školu v Brně. V současné době pracuje v Arboretu Borotín, kde v domku vedle vyrostla a nyní žije. Většinu času tráví v přírodě, kterou ráda fotí a maluje. Zajímá se o léčivé byliny, aranžuje, navrhuje a kreslí plánky zahrad. Naše zelená planeta ji motivuje i při psaní básní. Vydala sbírku poezie Zrcadlení, která je jejím básnickým debutem. Verše doprovází vlastními ilustracemi. Její nejoblíbenější technika je akvarel.
Akce v knihovně v lednu až březnu
V novém roce 2019 vás chci, milí spoluobčané, pozvat v úterý 22. 1. od 17 hodin na cestovatelskou besedu s dr. Janem Královcem Barvy a vůně Jižní Ameriky.
29. ledna na vás bude čekat literární čajovna (čtení z knihy R. Fulghuma ACH JO) a nová výstava – Obrazy Jiřiny Jakubcové. Další čajovna je plánována na 12. února.
26. února se setkáme opět s dr. Antonínem Štrofem a budeme volně pokračovat v tématice archeologie v okolí naší obce.
Březen – je tradičně věnován knihám, čtení, čtenářství - budou dovezeny nové knihy z výměnného fondu z Ráječka. Ale – je to také těšení se na jaro.
Místo březnové tvořivé dílny vás zvu na sobotní Odpoledne s krásou (2. března od 14 hodin v přísálí KD). Co nás čeká? Pohodové odpoledne + odborné rady i doporučení sympatické vizážistky a stylistky (doporučení líčení a účesů, výběr oblečení, typologie barev aj.), služby pedikérky. Ukázka módních doplňků a oblečení z butiku Jenny Móda z Boskovic. Krása však musí být vyvážena. A to - nejen po stránce dekorativní, ale také v souladu se zdravím; slovy klasika – ve zdravém těle, zdravý duch. Proto se nám představí paní Marie Štemberová, fyzioterapeutka, která nás seznámí např. s Dornovou metodou; možná si i zacvičíme. Drobné občerstvení bude zajištěno.
Poslední „zimní“ čajovna uzavře zimní období 26. března. Všechny pozvánky budou opět vyvěšeny na webové stránce knihovny a ve vývěsce u obchodu.
Těším se na setkání s Vámi všemi v knihovně.
Jana
Babí léto, podzim a vánoční čas v knihovně
Podzim na strakaté kobyle jezdí – lidová pranostika.
Je to chvíle, kdy jsem Vám na těchto stránkách přála krásné léto a dětem prima prázdniny. Jak rychle ty letní dny uběhly, viďte. Po dlouhém horkém létu jsem se již vážně těšila na ranní mlhy kolem naší obce, šustění spadaného listí a – také na Vás, milí čtenáři. Knihovna je připravena na Vaše návštěvy. Ze střediska v Ráječku jsem dovezla k doplnění cca 200 knížek a tak si přijďte půjčit některou z nich.
A nač se můžete v nadcházejícím období těšit? Až zazimujeme/zazimujete zahrádky, jistě si najdete trochu času na výtvarné tvoření v knihovně nebo na besedu.
Podzimní sezónu v knihovně akcemi začínáme v úterý 16. 10. od 17 hodin, a to cestovatelskou besedou IZRAEL A JORDÁNSKO očima manželů Elišky a Jiřího Havířových z Obory.
30. 10. od 16.30 hodin „spácháme“ první výtvarnou dílničku s paní Evou Sáňkovou a výtvarnou technikou QUILLING – PAPÍROVÝ FILIGRÁN PRO DNY VŠEDNÍ I SVÁTEČNÍ
A co že ten quilling nebo také papírový filigrán je? Je to výtvarná technika využívající proužků papíru, které jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru. Ve výsledku díky správné kompozici jednotlivých tvarů vznikne krásný a originální obrazec. A protože se pomaličku blíží vánoční svátky, může být Váš výtvor pěkným tipem pro obdarování pod stromečkem.
Literární čajovny pro dospělé se budou konat 6. 11. a 4. 12., vždy od 17 hodin.
Vůni letošního adventu zažijeme na tvořivé dílně Advent v knihovně s lektorkou Marikou, v úterý 27. 11. od 16.30 hodin, místo konání - knihovna.
11. 12. od 17 hodin se budou v knihovně konat již tradiční Světýlka u Jany, setkání s povídáním, tvořením před Vánocemi. (Původní termín Světýlek bylo úterý 18. 12. 2018, děkuji za pochopení)
Posledním výpůjčním dnem v roce 2018 bude úterý 18. 12.
V knihovně jsou stále k vidění fotografie Dr. Petra Zajíčka o jeskyních Moravského krasu, který je nám doslova na dohled.
Mezi nejpilnější čtenáře všech žánrů literatury patří paní Emílie Otrubová (za letošní rok její výpůjčky činí 126 knižních titulů!). Přeji milé paní Otrubové stálé zdraví a také aby vždy našla v knihovně zajímavou, veselou i vážnou četbu, prostě to - co ji baví a těší.
Přeji Vám, milí čtenáři a uživatelé Obecní knihovny Obora, vlídné dny babího léta. Těším se na setkání s Vámi všemi, kdo zavítáte do naší knihovny.
Adventní dílnička 2018
Korálkové brože s Marikou
Jarní pozvánky na akce do knihovny
Milí přátelé,
máme tady jaro, skoro by se dalo říci - přímo léto. Z dlouhé zimy na nás odevšad vykukují barevné kytky, vše voní
a vzduchem víří pyl.
V knihovně na Vás čeká spousta zajímavých knih pro malé i dospělé čtenáře.
Březnové a dubnové akce jsou již minulostí. Dovolte tedy, abych Vás pozvala na ty májové:
15. 5. Archeologická vycházka do okolí Obory, od 16,30 hodin, s Dr. Štrofem - místo srazu u zrcadla
29. 5. Putování do Bořitova s dětmi z MŠ Obora, od 9 hodin (Huť sv. Antonie, Křížek u Velkého Chlumu, letiště, Obecní knihovna v Bořitově)
12. 6. Šperkování pro dny všední i sváteční, tvoření s Marikou, od 16,30 hod.
26. 6. Literární čajovna, od 17 hod., za příznivého počasí se bude konat venku - místo bude upřesněno
Těším se na setkání s Vám.
Keltský telegraf 2018
V sobotu 24. března 2018 probíhal na vrcholu Malého Chlumu u Obory 6. ročník Keltského telegrafu, celkově v naší republice již devátý. Já, zemská čertice a Eliška, Vědma tohoto místa, jsme s předstihem prosily o dobré počasí s jasnou viditelností - a byly jsme vyslyšeny. Světelné poselství z rozhledny z Veselice Podvrší Vrchní čert ve 20.14 hodin přijal a ve 20.16 hodin poslal dál na Rudku u Kunštátu, rozhlednu F. Buriana. Na vrcholu Malého Chlumu se nás sešlo kolem 100-vky malých i dospělých zemských čertů a několik psů. Uctili jsme krajinu, kde žijeme, pohřbili zimu a přivítali jaro. Jaro a vše dobré nejen v krajině ale také v našich duších. Byl to krásný zážitek, který se těžko popisuje.
Keltský telegraf 2018 je minulostí, přijměte pozvánku na ten příští v době jarní rovnodenností v březnu 2019. Uteče to, přátelé.
Závěrem připomenutí staré keltské moudrosti a tím, čím se Keltové řídili:
„Pravda proti světu - Y Gwir yn erbyn byd“.
Foto: Pavel Podgorný, Jana Trubáková, Alena Míšenská
Výstava fotografií Petra Zajíčka
Ve středu 13. 3. 2018 jsme v Obecní knihovně v Oboře přivítali pana Dr. Petra Zajíčka, a to na vernisáži výstavy fotografií Proměny Moravského krasu očima Petra Zajíčka.
Petr Zajíček v naší knihovně již vystavoval své fotografie před 4 lety. A protože je to dosti dlouhá doba pro získání nových fotografií, nálezů nebo nových objevů v oblasti speleologie, byli jsme potěšeni, že se do oborské knihovny Petr Zajíček, speleolog a fotograf, vrátil.
Chřipková epidemie sice ovlivnila návštěvnost, ale všichni přítomni jsme byli doslova odměněni poutavým vyprávěním jednak o jednotlivých fotografiích na výstavě, tak o dalším rozměru práce Petra Zajíčka – hledání starých map podzemí. Vernisáž se proměnila v besedu, hovořilo se o nových objevech v jeskyních Moravského krasu, o jejich údržbě, o fauně i flóře.
Ale také o plánech v blízké budoucnosti; hovořili jsme o další zajímavé činnosti Petra Zajíčka, spisovatelské i dopisovatelské – a to o jeho pravidelných příspěvcích do Blanenského deníku – letos to bude již 10 let, kdy do redakce novin zaslal první článek.
Výstava fotografií Proměny Moravského krasu očima Petra Zajíčka je k vidění v naší knihovně do konce tohoto roku.
Na tomto místě je nutné a žádoucí smeknout před všemi lidmi, kteří pro nás ostatní odhalují a objevují tajuplné podzemní prostory nejen v Moravském krasu, ale různě na naší planetě. A odhalují také fascinující poznatky z rostlinné, živočišné říše i geologické sféry.
Děkujeme a těšíme se opět na další zajímavé setkání.
Za Obecní knihovnu v Oboře Jana Trubáková
---------------
RNDr. Petr Zajíček (1965) je geolog, speleolog a fotograf, pracovník Správy jeskyní České republiky. Podílel se na výzkumech v Moravském krasu, na Balkáně a v Gruzii. Zúčastnil se též české polární expedice na Špicberky, kde se podařilo objevit ledovcové jeskynní systémy. Mj. vydal monografie Moravský kras (Kant, 2007) a Jeskyně v edici Průvodce (Academia, 2010).
Vánoce, Vánoce přicházejí...
tak - doslova na nás letošní Vánoce ťukají.
My jsme však připraveni - s floristkou
Marikou jsme s nadšením i fantazií
si pro naše domovy vytvořili krásně barevné
a voňavé adventní věnce.
Na dílně se nás sešlo 17 malých i velkých lidiček,
skoro jsme se do knihovny nevešli, ale bylo
to skvělé!!
Milí přátelé, užijte si adventní i vánoční čas dle
svých představ. Pohodu, klid a radost Vám přeje
Jana Trubáková
Peříčko poezie v nás i v labyrintu světa
Milí přátelé, rok uběhl jako voda a za námi je opět další ročník festivalu Den poezie, v pořadí již 19.
V úterý 14. 11. 2017 jsme se nechali "pohladit" peříčkem (obrazně i skutečně) v Oborské knihovně. Pozvání do Obory přijal pan Jiří Šandera, spisovatel z nedalekých Milonic.
Zazněly verše Máchova Máje, Sloky lásky S. Ščipačeva, zabrousili jsme také do čínské tvorby - Květy skořicovníku, přečetli jsme si kousek z knihy Zuzany Maléřové - Viděla jsem jitro. Ale především jsme se seznámili s (kousíčkem) literární tvorby pana Šandery, který píše především pro děti a mládež. Vzpomeňme například jeho Pohádky z kouzelné zahrady, Co vyprávěla houpací síť, Naše třídní je mimozemšťan, Co mě čeká ve školce a jiné. Milým překvapením bylo zjištění, že pan Šandera píše básně a dokonce se aktivně účastní různých soutěží.
Sešlo se nás v tomto příjemném úterním podvečeru celkem sedm, sedm lidí z Obory. A tak si říkám, není to málo? Míst k sezení je v knihovně 15. Je škoda,
že nás nebylo víc. Ti, kteří přišli, věřím, že zažili pohodu a ono pomyslné pohlazení poetiky, poezie - v nás samých i v onom labyrintu světa.
Večerem provázela Jana Trubáková a Jiří Šandera. Ale - aktivními účastníky byli všichni přítomni.
Jana Trubáková
Korálkování
Dva měsíce před Vánocemi jsme si "hráli" s korálky, lektorkou nám byla paní Jitka Špačková.
V tomto úterním podvečeru se nás setkalo sedm - statečných?, spíše hravých lidiček.
Nejmladší účastník Daneček nekorálkoval, ale kreslil obrázky aut.
Na dílničce opět vznikly krásné miniaturky i objekty do oken.
Děkujeme paní Jitky za její trpělivost, tvořivost i fantazii.
Setkání s paní Renatou Moravcovou a Xantem
S touto křehkou i neobyčejnou ženou a jejím pejskem Xantem jsme se setkali ve čtvrtek 5. 10.
A to v dopoledních hodinách v oborské mateřské škole a odpoledne v knihovně.
Paní Renata byla sdílná a přítomným dětem i dospělým přiblížila život nevidomých lidí.
Povídali jsme si o životě, o různých problémech života ve tmě, o nepochopení či neochotě některých "koukavců"
pomoci těm, kteří drobnou nebo větší pomoc (a na druhu postižení nezáleží) potřebují, o lidské lhostejnosti nebo nezájmu.
Ale také o očích paní Renaty, pejsku Xantovi, který si získal sympatie všech lidí v Oboře i Bořitově. O jeho povaze, oddanosti, učenlivosti i rošťáctví. Mohli jsme si vyzkoušet i různé pomůcky, které ulehčují život lidem bez zraku. Beseda s paní Renatou Moravcovou byla pro nás hlubokým i krásným setkáním s úžasnou ženou, lidskou bytostí.
Paní Moravcová svůj život naplnila prací pro ostatní lidi, pro SONS v Dobrušce a jinými aktivitami, které mají cíl usnadnit nelehký úděl lidí bez zraku. Je však i maminkou dospělého syna, mezi její oblíbené činnosti patří vaření i pečení; plete ponožky na čtyřech jehlicích!!! i oblečení pro miminka. Je to prostě k neuvěření, co všechno stíhá a co ji baví.
Přejeme Vám, paní Renato, hodně zdraví, štěstí, lásky a mnoho dobrých lidí kolem sebe.
Fotky ve fotogalerii přibližují atmosféru besedy v oborské knihovně.
Putování do Svitávky
s dětmi z oborské mateřské školy bylo poslední akcí v tomto školním roce.
Naše putování jsme začali v Letovicích-Zboňku, prošli jsme cyklo-stezkou kolem
řeky Svitavy, zamávali hastrmanovi u mlýna a po vodě poslali do moře naše poselství
v podobě kytičky lučních květů. Pokračovali jsme do centra Svitávky k Velké Löw-Beerově vile.
Zde nás již čekala slečna Stloukalová z místní knihovny. Děti si prohlédly prostory knihovny i
vnitřek této krásné budovy. Předškoláci byli odměněni diplomem s přáním, aby se jim ve škole
po prázdninách líbilo a rádi se vraceli do oborské knihovny. Všechny děti pak dostaly bublifuky.
Se svitáveckou paní knihovnicí si poté děti venku zahrály hru s překážkovou dráhou.
Dopoledne ve Svitávce uběhlo jako voda ve Svitavě a nastal čas loučení.
Prázdninový čas může začít, hurá!!! A v září se na Vás všechny těší Jana Trubáková
Hrátky s barvami - výtvarná dílna
aneb barvy, to je naše.
Léto se blíží a s ním dovolené, prázdniny, třešně, koupání, návštěvy přátel a vůbec,
samé prima věci a zážitky. A my jsme připraveni - dnes jsme si vyrobili tašky s letními potisky či pestrými malůvkami, prostírání na stůl nebo veselá trička. Léto, zůstaneš?
Krásné a pohodové letní dny přejí kreativní dívky a ženy z Obory.
Malá odpolední slavnost s knihovnou
Motto: Kniha je jako zahrada, kterou nosíš v kapse. (latinské přísloví)
Obecní knihovna Obora v letošním roce oslavila 6. narozeniny (bylo to přesně 5. 5. 2011). A k nim, symbolicky, jí byla nadělena dílčí rekonstrukce prostor.
Vybouráním příčky mezi knihovnou a bývalou masérnou se prostor knihovny rozšířil, bonusem je denní světlo z okna vedoucí do zahrady s výhledem na obecní komunikaci. Díky pochopení a podpoře vedení obce Obora, kteří tento záměr odsouhlasili, jsme mohli v květnu zahájit stavební práce, nakoupit drobný nábytkový inventář a vytvořit i malé dětské zázemí. Ale hlavně – rozšířením prostoru zde vzniklo místo pro naše výtvarné tvořivé dílny!!!, místo pro pohodlné sezení na literárních čajovnách i pro návštěvu dětí z místní mateřské školy. Vznikl prostor pro setkávání, vzniklo malé komunitní centrum. Náklady na úpravu těchto prostor činily cca 27 tis. Kč.
Po dohodě s panem starostou je možné se v knihovně setkávat i mimo výpůjční dobu za dodržení určitých pravidel. Knihovnu mohou využívat pro plánování akcí např. členky Českého červeného kříže Obora, maminky na mateřské dovolené apod. Kontaktní osobou, která bude předávat klíče a vést evidenci, bude paní Jarka Dobiášová.
Knihovna nabízí místním občanům i těm přespolním své knihovnické a informační služby, většinu knihovního fondu tvoří tzv. výměnný fond. Čtenářům i uživatelům knihovny nabízím volnočasové aktivity. Mezi ně patří oblíbená výtvarná tvoření, besedy se spisovateli a zajímavými osobnostmi, literární čajovny, prostor pro minivýstavy – nyní jsou zde k vidění akvarely oborské rodačky paní Svatavy Skryjové; jsme zapojeni do projektu Celé Česko čte dětem nebo do festivalu Den poezie. Spolupracuji s místní mateřskou školou, děti knihovnu pravidelně navštěvují a půjčují si knihy. Dlouhodobá je také spolupráce s regionálním oddělením okresu Blansko, které sídlí v prostorách Knihovny Boskovice.
Naše knihovna žije svým vlastním životem, nyní vstoupila do své další etapy. Někteří dětští čtenáři nám již vyrostli a odešli za studiem do Brna, Olomouce či do Prahy. Ale je zde, u nás v Oboře, hodně občanů, kteří do knihovny ještě nikdy nepřišli. V obci také máme nové spoluobčany, kteří se přistěhovali. Proto – neváhejte, přijďte se k nám podívat a třeba se i Vy stanete dalším čtenářem Obecní knihovny Obora.
Dovolte, abych na tomto místě upřímně poděkovala panu Josefu Alexovi, starostovi obce, paní Jaroslavě Dobiášové, zastupitelce obce, pánům Vladimírovi Bednářovi a Jaroslavu Liškovi za výpomoc při stavebních úpravách rekonstrukce prostor knihovny. Velké poděkování patří mému manželovi Jiřímu za jeho nesmírnou trpělivost, podporu i aktivní účast na rekonstrukci knihovny.
Knihovna v novém kabátku byla slavnostně otevřena (viz fotografie) v úterý 6. 6. 2017 – další magické datum.
Přijďte k nám vzdělat se, informovat, půjčit si oblíbenou knížku, strávit volný čas nebo jen tak pobýt.
Na Vás všechny se těší Jana Trubáková, knihovnice Obecní knihovny Obora
Pozvánka na sobotní putování
Rádi bychom děti a jejich rodiče pozvali na sobotní putování 27. 5. 2017
za šnekem Krasíkem.
Akci pořádá Knihovna Boskovice, regionální odd. a Městská knihovna Rájec-Jestřebí.
Více informací zájemci naleznou na vývěsce u obchodu COOP v Oboře i zde na tomto
odkazu: Pozv7.litPUT.pdf (713996)
Děti z MŠ Obora v knihovně v Letovicích
Ve čtvrtek 23. 3. 2017 děti z oborské MŠ s paní učitelkami přijely do Městské knihovny v Letovicích.
A co jsme společně zažili, viděli, prožili?
- výstavu obrázků, kreseb i plastik z pohádkové říše O šneku Krasíkovi tak, jak je namalovaly a vytvořily děti z regionu Blansko
Paní Helena Jalová z reg. oddělení v Boskovicích děti odměnila pozvánkou nové expozice ve Skalním mlýně a také odznáčkem se šnekem Krasíkem, paní Grygarová dětem přečetla pohádku Jak šnek Krasík je svému jménu přišel
- slyšeli jsme pohádku O červené Karkulce a O veliké řepě v podání knihovnice paní Grygarové
- zahráli jsme paní knihovnici naši verzi pohádky O červené řepě
- a přestože počasí venku vůbec nevypadalo jarně, vydali jsme se pytlíkem rohlíků krmit letovické kachny na lávce přes řeku Svitavu
Prošli jsme se pak kolem kostela sv. Prokopa, viděli jsme Letovice jako na dlani, našli jsme kvetoucí bledule i fialky, prošli se ulicí Nová kolem kulturního domu a vrátili se přes Masarykovo náměstí k budově knihovny
Zde nás již čekal bílý zájezdový autobus, který nás odvezl zpět do Obory.
Za děti i paní učitelky zapsala Jana Trubáková
Keltský telegraf 2017 na Malém Chlumu u Obory
V sobotu 25. 3. 2017 pořádáme již 5. ročník Keltského telegrafu (více na www.keltskytelegraf.cz) na Malém Chlumu u Obory. Akce se bude konat od 19,30 hodin na bývalém keltském hradišti u rozhledny na Malém Chlumu. Kdo s námi bude chtít přivítat jarní rovnodennost i vzdát hold krajině našich předků, ať se především dobře obleče (akce se koná za každého počasí), s sebou si vzít baterku, bubínek nebo různá chřestidla, na ohni poté bude možné si opéct buřty (z vlastních zdrojů). Keltský telegraf je především připomínkou keltských tradic. Přijmeme světelné poselství z rozhledny Veselice - Podvrší a předáme jej na rozhlednu do Kozárova. Pojďme společně prožít magický večer příchodu jara. Akce se koná na vlastní zodpovědnost všech účastníků.
Za organizátory manželé Havířovi a Trubákovi z Obory za podpory Obecního úřadu Obora
Střípky z výtvarné dílny se stromečky štěstí
Poděkování za mile i užitečně strávené odpoledne patří paní Jitce Špačkové a Evě Sáňkové
za lektorování na valentýnské dílně stromečků štěstí. Tato volnočasová, je pravda, poněkud náročná
na trpělivost a dobrý zrak, ale i tak se to opět podařilo!!!
Končili jsme krátce před 20. hodinou a domů si odnášeli něžné autorské stromky štěstí, naděje i lásky.
Děkujeme!
Když k nám přišel sníh...
zítra, 20. 12. 2016, je v letošním roce poslední možnost si na vánoční svátky
půjčit knihy, zábavné, k zamyšlení i poučení.
Včera napadnul sníh a s ním přišlo do kraje sváteční ticho a něha.
Kéž nám to vše krásné vydrží hodně dlouho.
Vánoční a novoroční přání
Krásné vánoční snění,
ať splní se,
co chcete a není.
Se svými blízkými se dobře bavte a
kouzlem vánoc se unášet nechte.
Dovolte, abych Vám, čtenářům i uživatelům naší knihovny,
poděkovala za letošní příjemné chvíle s Vámi a opět Vás pozvala do knihovny v Oboře i v roce 2017.
Vaše Jana
Inspirace pro vánoční a novoroční přání
Kdo si rád "hraje" a tvoří, snad mu přijde vhod naše inspirace pro výrobu vánočních a novoročních přání.
My ty svoje vytvořili na Večeru se světýlky u Jany, které se konalo 8. 12.
Ať se vše daří a hlavně, ať vládne pohoda.
Adventní i vánoční čas začal v knihovně
O dobrou pohodu i tvořivého ducha se v úterý 29. 11. postarala floristka Šárka, zdatně jí sekundovala její maminka.
Během tohoto listopadového odpoledne jsme vytvořili voňavé adventní věnce a svícny na stůl. Málem jsme se do klubovny nevešli. Ale když se chce - tak se i 17 lidiček dohodne a pospolu tvoří. Příjemnou kulisu vytvářela hořící svíce na adventním věnci, který s sebou dovezla Šárka.
Milí přátelé, přeji Vám všem vlídný a klidný adventní čas, příjemné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku.
PS: Věnce a věnečky, vytvořené na včerejší dílně, ať Vám připomínají tu milou lidskou pospolitost a blízkost.
Vaše Jana
Podzimní pozvánky do naší knihovny
Haló, haló – knihovna volá!
Prázdniny velice rychle uběhly, především dětem, a nastal čas učení a povinností. Pro zpříjemnění volných chvilek je opět otevřena knihovna na Oboře, kde si může každý vybrat z nově vypůjčených titulů knihy podle své chuti. Otevírací doba zůstala stejná, a to úterý od 16.30 do 18.30 hodin.
Pro děti z MŠ Obora připravuji na úterý 11. října od 9.30 hodin besedu Čteme si – tentokrát s Janem Grygarem, hercem Národního divadla Brno.
Předvánoční tvořivá dílna pro rodiče a jejich děti se uskuteční v pondělí 12. 12. 2016 od 15,30 hodin. Obě akce se budou konat v budově MŠ Obora, více na plakátech ve vývěsce a v mateřince.
A aby ani děti školou povinné a dospělí čtenáři nepřišli zkrátka, první akcí pro ně je výtvarné tvoření – mandaly z písku v úterý 18. 10.2016 od 17 hodin.
Letos se naše knihovna zúčastní festivalu Den poezie s názvem Žádný člověk není ostrov. Milým hostem bude nám všem dobře známá Eva Sádecká a to v úterý 15. 11. 2016 od 17 hodin v knihovně.
Adventní výtvarné tvoření pro dospělé i děti letos nebude v sobotním odpoledni, ale v úterý 29. 11. 2016 od 16,30 hodin v klubovně SDH nebo v přísálí kulturního domu – bude upřesněno.
Poslední letošní akcí pro veřejnost bude tradiční Večer se světýlky u Jany. A to ve čtvrtek 8. 12. 2016 od 17 hodin u nás doma.
Všechny akce budou včas avízovány na vývěsce a na webu knihovny formou pozvánek.
Na hezké chvíle ve Vaší společnosti se těší Jana Trubáková.
Mandaly
Kreslení nebo vybarvování mandal je nejen zdrojem energie, ale také nástrojem sebepoznání.
Za laskavého vedení Ivanky Škrancové jsme si v úterý 18. 10. i my v Oboře vyzkoušeli tuto relaxační a sebepoznávací techniku.
Na tvoření vládla příjemná a pohodová atmosféra. Děkujeme panu starostovi za zajištění náhradního topení.
A těšíme se na další setkání v již adventním čase.
Jana Trubáková
Putování do Lhoty Rapotiny 16. 6. 2016
Před prázdninami jsme s dětmi i paní učitelkami z oborské MŠ
putovali z Obory do Lhoty Rapotiny. Počasí bylo přímo ukázkové, se sluníčkem i fotogenickými obláčky.
Po cestě jsme si povídali, děti do řeky Svitavy hodily věneček našich přání i poděkování.
Toto poselství děti doprovodily písničkou Holka, modrooká.
Novou stromovou alejí jsme došli k budově knihovny, kde na nás čekaly paní Alena Vaňková, knihovnice, a paní Řezníčková, místostarostka Lhoty Rapotiny.
Byli jsme velmi mile přivítání; dětem i paní učitelkám se v místní knihovně velmi líbilo.
Děti si mohly prohlédnout pohádkové knížky a také u stolů i stolečku kreslit. Malované kočky, tváře, draci i strašidla pak zůstaly paní knihovnici na památku naší návštěvy. Jako poděkování za občerstvení i strávený čas v knihovně děti paní Vaňkové předaly obrázky, které si s sebou přinesly. Oborská knihovnice, Jana Trubáková, věnovala do fondu místní knihovny dvě knížky pro děti a mládež. Snad se budou líbit.
Děkujeme ještě jednou za příjemné setkání v knihovně ve Lhotě Rapotině.
Jen ti čápi na hnízdě nebyli, třeba v příštím roce opět na viděnou...
Krásné prázdniny a dovolenou všem přeje Jana Trubáková
Krajiny Miroslava Daňhela
pro milovníky výtvarného umění jsme připravili
pro období od 29. 3. do konce června 2016
výstavu Krajiny Miroslava Daňhela.
Ke zhlédnutí budou obrazy lužních lesů Podyjí,
krajiny se sugestivní náladou i něžná zákoutí.
Malíř své obrazy vytváří technikou akvarelu nebo akrylovými barvami.
Výstava bude přístupna v úterky ve výpůjční době knihovny
nebo po dohodě.
Perlička závěrem - p. Ing. Miroslav Daňhel je hudebníkem
slavné brněnské skupiny Rocky Eagles - více na youtube.cz
Na výstavu obrazů Krajiny Miroslava Daňhela Vás srdečně
zve Jana Trubáková.
Jarní tvoření s Gitou ... bylo úžasné
Kromě sobotního tvoření (7. 5. 2016) jsme si připomněli také 5. narozeniny oborské knihovny.
Navštívli jsme rovněž naší knihovnu a zhlédli jsme výstavu obrazů Miroslava Daňhela.
Na tvořivé dílně se nás sešlo patnáct; odpoledne pod laskavým i tvůrčím vedením
paní Gity uběhlo jako voda.
Fotografie přibližují atmosféru tohoto květnového odpoledne.
Milá Gito, děkuji/děkujeme za Tvůj čas, fantazii i obětavost.
A Obecní knihovně Obora přeji hodně spokojených čtenářů i hodně prima knížek v regálech .
J .Trubáková
Obecní knihovna Obora slaví 5 let
5. května 2016 Oborská knihovna slaví 5 let od svého otevření
V rámci výtvarné dílny v sobotu 7. 5.
je možné (přes kulturní dům)
knihovnu navštívit, půjčit nebo vrátit knížky,
podívat se na současnou výstavu obrazů Miroslava Daňhela.
Bude připraveno také drobné občerstvení k uctění narozenin
„naší oslavenkyně“.
Za dosavadní přízeň Vám děkuje a na další setkávání nejen
u knihy se těší Jana Trubáková
Fotografie jsou z 5. 5. 2011:
Ohlédnutí za Keltským telegrafem 2016
(Obora - Malý Chlum)
Jarní rovnodennost, Keltský telegraf, Malý Chlum u Obory, úcta ke krajině,
necelá stovka návštěvníků, věštění prostřednictvím keltských znaků - run, pokora
a hvězdná obloha nad hlavami.
Aktéři - hlavní čert Jiří Havíř, Vědma Eliška Havířová,
čarodějnice/čertice Jana Trubáková, technické zázemí Jiří Trubák,
líčení Marcela Havířová, několik ochotných párů rukou mě neznámých lidí,
krásný zpěv Renaty Fraisové, báseň pana Skácela z Rájce-Jestřebí, fotografie Petra Švancary.
Děkuji, přátelé, za nevšední i hluboký zážitek a souznění.
Jana
NOVINKA v nabídce...audio knihy
Milí čtenáři,
naše knihovna Vám připravila od února 2016 nabídku 15 titulů audio knih.
Půjčit si můžete např.:
Dahl, Roald. Velká rošáda. Čte Lukáš Hlavica
Moja, Tatu a tiplíci. Čte Lucie Bílá
King, Stephen. Čtyři roční doby. Dýchací metoda. Čte Petr Pelzer
To nejlepší z Rumcajse. Čte Karel Höger
Velká audio kniha pohádek - 7 CD
Šabach, Petr. Hovno hoří. Čte Jan Schánilec
a další tituly na Vás čekají v Oborské knihovně.
Tak - na slyšenou - přátelé...
7 "statečných" na dvojdílně
....tolik nás bylo na dvojdílně v úterý 16. února 2016 na setkání s enkaustikou
i potiskování balvlněných tašek, triček.
Odpoledne se přehouplo do podvečera, ostatně jako vždy v dobré společnosti
čas rychle plyne. Krásně jsme si to užily.
Na další setkání s tvořením se těším 5. března od 13 hodin...
Jana
silvestrovská vycházka na Malý Chlum
...již tradičně jsme se s končícím rokem rozloučili na Malém Chlumu u rozhledny.
Na Silvestra 2015 sice svítilo sluníčko, foukal silný studený vítr. Byla ale krásná viditelnost, vždy je něco za něco...
Na vrcholu Chlumu se nás sešlo velmi mnoho nejen oborských. Byli zde i psi různýc ras
a koník - běloušek, který pro nás vyvezl nahoru čaj, svařák, gulášovou polévku.
Mohli jsme se s rokem 2015 rozloučit s lidmi, které máme rádi, se sousedy si popřát navzájem
vše dobré do roku 2016 a těšit se dobrou viditelností do kraje.
A já kromě fotek přidávám také přání častých setká/vá/ní v Oborské knihovně,
přátelé.
Vánoční a novoroční pozdrav pro Vás
Milé čtenářky, milí čtenáři, vážení spoluobčané,
dovolte, abych Vám všem popřála krásné vánoční svátky, radost a spokojenost.
V novém roce 2016 přeji všem především zdraví, štěstí, lásku a dobré lidi kolem sebe.
Knihovně v Oboře vinšuji spokojené čtenáře a hezké chvíle na akcích v roce 2016.
Chci také touto cestou poděkovat vedení obce Obora za vstřícnost a podporu v roce 2015.
Jana Trubáková
... vánoční dílna a pár fotek z ní
Na letošní adventně-vánoční dílně jsme za laskavého vedení paní Gity z Květinářství U Květinek
z Boskovic vyzkoušeli zcela originální štědrovečerní aranžmá svícnu, její původní nápad.
Za což velmi děkujeme, protože věneček je opravdu krásný a netradiční. Gita je prostě jednička.
Druhými lektorkami byly paní Eva Schwarzová s dcerou. Zde jsme si vyzkoušeli techniku
"omotávání" a lepení hebké příze na různé druhy polystyrenových tvarů - anděla, věneček, vánoční stromek.
Parádilky si mohly koupit již hotové křehké a něžné náušnice nebo dutinkové náhrdelníky.
Milé dívky i ženy, děkuji Vám za prima atmosféru sobotního tvoření (5. 12. ) a přeji Vám
krásné Vánoce a vše dobré v novém roce 2016.
Jana
Autorkou fotografií je Kamilka Podgorná.
VEČER SE SVĚTÝLKY U JANY
Milí přátelé,
velmi si vážím toho, že jste na Světýlka přišli s dobrou náladou a pohodou.
Že jsme se spolu měli hezky a navíc vytvořili i veselá přání pro naše přátelé a rodinu.
Děkuji za blízkost bytí a těším se opět na viděnou v knihovně i v životě.
Jana
Autorkou fotografií je Alena Bednářová
V mateřince v Oboře jsme už na Vánoce připraveni
První prosincové odpoledne jsme věnovali setkání s floristkou Gitou z květinářství U Květinek v Boskovicích.
Děti a jejich rodiče opět po roce společně tvořili vánoční svícny. Děti s paní učitelkami upekly jablečný štrůdl,
ochutnali jsme vánoční punč s ovocem. Obojí bylo velmi dobré.
A bylo i překvapení. Do Obory za námi přijely dvě maminky s dcerami, aby nám předvánoční setkání podbarvily
písničkou a koledou. A to paní Olinka Francová s dcerkou z Doubravice a paní Ida Horňová s dcerkou ze Lhoty Rapotiny.
Zazpívaly a zahrály nám všem vánoční koledy.
Čas rychle běžel a za okny se rozhostila tma.
Děti si domů odnášely vlastnoručně vyrobený voňavý svícen na stůl.
A ten, kdo nezlobí, už určitě napsal dopis Ježíškovi a může se těšit na Vánoce.
Ohlédnutí za večerem s poezií a s Evou Sádeckou
Festival Den poezie 2015, večery s poezií v knihovnách,
připomínka dne narození básníka K. H. Máchy (16. 11.).
Toto vše byly důvody, proč k nám do Obory pozvat Evu Sádeckou,
básnířku, písničkářku a blogerku.
Podvečerní setkání s vůní poezie, zajímavého čtení o životě, lásce, štěstí i
hledání. Čeho? Každý člověk hledá něco jiného a přeci v konečném
důsledku toho samého...
Milá paní EVO, děkujeme Vám za krásný listopadový podvečer.
ohlédnutí za literární čajovnou,
která se na druhý pokus uskutečnila v úterý 3. 11. v naší knihovně.
A opět - bylo zde krásně příjemně, jestli mi rozumíte, taková ta super prima
člověčina. S verši, citáty, čtením z knih Marie Brožové o vílách a tajemstvích v sobě i v životě,
z knihy Markéty Bednářové Ve stínech za zrcadlem o odvaze i touze, i když občas
klopýtneme, ale zase vstaneme a kráčíme dál.
Bylo nás 7, 7 statečných? Myslím, že ne. 7 zvědavých a pohodových lidí.
Děkuji Vám, milí přátelé, za to lidské souznění a spříznění.
Jana Trubáková
O autorském čtení s Markétou Bednářovou
V úterní podvečeru 13. října 2015 jsme měli v naší knihovně vzácné hosty.
Pozvánku na autorské čtení z knihy Ve stínech za zrcadlem přijaly pozvání
dvě dámy - paní Markéta Bednářová a Libuše Horká, které společně
tuto knihu napsaly. Každá kapitola je uvedena dechberoucími verši paní Horké.
Všichni víme, že když je zlomená noha či ruka, dá se do sádry a čeká se několik týdnů,
až kosti řádně srostou a většinou je vše v pořádku.
Když je ale zlomená či nemocná duše, není to vidět ani slyšet, čas ke zhojení je dlouhý ...
Autorská beseda s povídáním o životě s psychózou, čtením i odpověďmi na Vaše dotazy
byla zajímavým setkáním, zamyšlením nad životem svým i druhých lidí, nad tajemstvími i hlubokými
zátočinami našich duší. Jak je křehká rovnováha mezi zdravím a nemocí.
Bonusem navíc bylo setkání s touto mladou ženou - je nutné obdivovat její odvahu přijmout
nelehký osud, sympatické odhodlání, se kterým životem prochází a svou třináctou komnatu
otevřela pro lidi, kteří se buď touto nemocí léčí nebo pro nás ostatní, kteří mnohdy netušíme,
jak se k takto nemocným lidem chovat, jak pomoci...
Beseda se konala v rámci Týdne knihoven 2015.
ve stinech_plakatA3_Obora.pdf (6944519)
Výstava CHAOS CITOVÝ Petry Badinové
na výstavu s tímto názvem
Vás srdečně zvu do prostor
Oborské knihovny.
Výstava je k vidění
od 29. 9. 2015 do 31. 1. 2016.
Přijďte se potěšit, pobavit
i zamyslet se nad verši
i krásnými fotografiemi této okouzlující umělkyně z Ivančic.
Krása, smyslnost, erotika, poetika, něha, laskovost, hravost, legrace i drzost... to vše můžete
na malé výstavní ploše spatřit....
... máme tašky, taštičky - ať žije fantazie
.... jen pár fotek z dílny 8. září .... nelze popsat tvůrčí atmosféru, gejzír barev i radost z tvorby.
Každá z nás si domů odnášela 2 autorské bavlněné tašky pro každou příležitost a hlavně pro radost.
Lektorkami jsme si byli všichni navzájem a bylo to prima.
Milé moje tvořivé kamarádky (i kamarádi,) těším se již nyní na další setkání s Vámi...
A zde jsou fotky - do hledáčku koukaly Alenka Bednářová a Jana Trubáková...
Vyšla kniha o ...
Jan Šembera Černohorský z Boskovic : Moravský Petr Vok
Autor: Dufková Kateřina
Život významného moravského šlechtice
Jan Šembera Černohorský z Boskovic byl výraznou osobností druhé poloviny 16. století, posledním mužským potomkem panského rodu z Boskovic a jedním z nejbohatších šlechticů své doby na Moravě. Stavitel renesanční perly Moravy, zámku v Bučovicích, proslul zejména svým rozmarným životem, zálibou v ženách, koních a alkoholu, případně četnými soudními spory. Jeho životopisci z 19. a počátku 20. století u Jana Šembery nalezli mnoho společných rysů s posledním pánem z Rožmberka a vytvořili mýtus posledního Boskovice, jejich vlastního, moravského Petra Voka. Kniha Kateřiny Dufkové zachycuje životní osudy Jana Šembery v širším kontextu rodinných i společenských souvislostí a vytváří tak komplexní pohled na vyššího šlechtice své doby, jenž zdaleka nebyl jen renesančním bonvivánem. Autorka představuje Šemberovu osobnost, jeho vztah k náboženství, majetku a umění, i převzetí jeho rodového odkazu Lichtenštejny. Pozornost je věnována i Šemberovu „druhému životu“ v pohádkách, pověstech, v historické beletrii i v televizní publicistice, protože právě takto vstoupil tento aristokrat do obecnějšího historického povědomí.
Kniha vyšla v roce 2014 v nakladatelství Vyšehrad, stojí cca 253 Kč.
Tento knižní titul zde uvádím jako možný tip pro ty, kteří rádi čtou a studují regionální literaturu a prameny.
Trika, trička i letní šaty už máme - léto, AHOJ!!!
Tak - a poslední předprázdninová dílna je za námi (16. 6. 2015).
Ale - máme krásné módní doplňky, radost z tvoření, povídání a souznění - prostě bylo opět bááááječně. A můžeme se těšit
na další setkání. Dnešní lektorkou nám byla paní Jiřinka Stejskalové. Jednak jsme mohli vidět její již hotová trika pro děti i dospělé, úžasná inspirace.
A také nám názorně ukázala, jak na to.
Tvoření se zúčastnilo celkem 22 účastníků z Obory, Jabloňan, Doubravice i Blanska.
Fotky z tvořivého odpoledne jsou ohlédnutím za prima akcí.
Jana
Děti z MŠ v knihovně v Rájci-Jestřebí
Ve středu 10. června jsme s dětmi z oborské mateřské školy navštívili Městskou knihovnu v Rájci - Jestřebí.
Pro děti i paní učitelky to bylo naše poslední setkání v rámci celoročního projektu Čteme si...
Kolegyně - Pavla Šamonilová i Zdeňka Miholová - nás v jejich knihovně vlídně přijaly, uvítaly a pak jsme
s dětmi se zaposlouchali do pohádky Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Děti se aktivně zapojily do "pečení dortu"
a všem se tato knihovnická lekce líbila. Bylo to zábavné i poučné.
Poté následovala prohlídka budovy knihovny a jejich oddělení (oddělení pro dospělé čtenáře a pro děti a mládež).
V budově sídlí také informační centrum.
Závěrem předškoláci i děti, se kterými se po prázdninách uvidíme opět v MŠ Obora, dostali knihu O hajném
Robátkovi a jelenu Větrníkovi s diplomem. Knihu věnovalo nakladatelství Albatros Media Praha a. s.
Děkujeme knihovnicím v Městské knihovně v Rájci - Jestřebí za pěkně prožité dopoledne.
Všem pak přeji pohodové letní dny, báječnou dovolenou a po prázdninách opět na viděnou.
Jana Trubáková
Nové knihy z VF - přijďte si vybrat tu svou...
V minulých dnech jsem do naší knihovny dovezla dalších 150 knih z výměnných fondů
jako nabídku dobré četby před dovolenými, prázdninami, prostě na léto - tedy snad nějaké bude???
Těším se na setkání v knihovně, Jana
Večerníčkové setkání v Černé Hoře
Ve středu 20. května 2015 v budově mateřské školy v Černé Hoře jsme měli možnost se na chvíli vrátit do dětství a do pohádek, protože nás zde čekal kluk Večerníček. Večerníček letos slaví neuvěřitelných 50 let. 50 let dětem pomáhá usínat s pohlazením z Pohádkové říše.
Večerníčkovy narozeniny jsme s dětmi z Blanenska oslavili v rámci čtenářského projektu pro období 2014/2015 s názvem Haló, haló-tady Večerníček.
Cílem projektu je podpora čtenářství i četby s pochopením textu a rozvíjení fantazie. A také setkání se zajímavými osobnostmi, se kterými by se jinak děti ale i dospělí z tohoto regionu nepotkali (například Jára Fišerová - kostýmní výtvarnice z Divadla Radost v Brně i z České televize, Eugen Sokolovský - televizní i filmový režisér pořadů pro děti a mládež, Renata Hladká - Divadlo Radost v Brně). Jana Francová ze Slatinic nakreslila pro děti z Blanenska obrázek „svého“ Večerníčka, který byl hlavním motivem na diplomu, věnování v knize i jako omalovánka.
Součástí slavnostního ukončení projektu v Černé Hoře je i putovní výstava autorských prací dětí z Blanenska, například:
- Literární – vlastní pohádka, popis pohádky, která se nejvíce líbila
- Výtvarné – ilustrace, plakát, koláž, pásová frotáž
- Literárně-výtvarné – komiks, obrázek s popisem
- Video dramatizace pohádky
- Dramatické – ukázka ztvárnění pohádky
- Trojrozměrné – keramické, papírové, přírodninové objekty…
V Černé Hoře se nás sešlo nakonec 130 dětí i dospělých. Dětské kolektivy byly odměněny diplomem, knihou (věnoval Albatros Media Praha a MZK Brno), pro další výtvarnou tvorbu dárkem z Papíren Brno, volnou vstupenkou na rozhlednu Podvrší ve Veselici a dalšími drobnými dárky. Občerstvení zajistil Pivovar Černá Hora a Pekárny Blansko.Děti nás potěšily jak písničkami, zazněly i autorské ze ZŠ Černá Hora s paní učitelkou Mgr. Janou Kubelkovou, tak dramatizací pohádek nebo tanečky.
Naši obec zde reprezentovaly děti z místní mateřské školy s paní učitelkou Janou Kolínkovou, které všem zazpívaly pohádkovou písničku.
Našeho projektu se za období říjen 2014 - duben 2015 zúčastnilo celkem 730 dětí i dospělých účastníků.
Jsou to děti z Olešnice, Obory, Kunštátu, Ráječka, Blanska, Boskovic, Černé Hory, Lysic, Velkých Opatovic, Kuniček, Ostrova u Macochy, Rájce-Jestřebí a Olomučan.
Atmosféru krásného dopoledne dokreslují fotografie. Bylo to jednoduše úžasné a my se již těšíme na další setkání nad knihou i při čtenářských putováních.
Mgr. Jana Trubáková a Helena Jalová, MZK Brno
S dětmi z MŠ Obora a skřítkem Ctibůrkem v Drnovicích
Ve středu 29. dubna jsme se vydali na procházku po naučné stezce v obci Drnovice. Našim průvodcem
byl skřítek Ctibůrek, který nás postupně seznámil se svými kamarády, skřítky. A tak jsme se postupně dozvěděli, kde bydlí skřítek Hospodařík,
Kulturníček, Všeználek, Mateřinka, Úmořík, Hopsálek ... byla jich prostě celá parta.
Prošli jsme se obcí, most přes potok Úmoří nás zavedl kolem kostela na kopec Hůry a my jsme měli
nejen Drnovice, ale celou jarní krajinu, jako na dlani. Na obzoru jsme viděli nám dobře známé Chlumy,
nebo-li Čerta a Bábu.
Putování jsme zakončili u lesa na úpatí kopce Bařiny.
Aby se dětem dobře usínalo v poobědovém čase, paní učitelkám jsem půjčila knihu Dušinka, víla věcí.
Neboť náš svět není jen o tom, co vidíme a slyšíme, ale může být i o tom, co si jen můžeme potají myslet...
Na další, květnové, setkání v Černé Hoře se těší Jana Trubáková
Hedvábné odpoledne s Janou Francovou
Je tisíckrát krásnější dívat se na věci s někým, kdo hned pochopí, s někým,
kdo dodá vašemu vjemu nový názor, vzrušení a nadšení.
Aldington, Richard
A o tomto pocitu sobotní hedvábná dílna s paní Janou Francovou byla.
Vytvořili jsme (bylo nás 19) nejen krásné autorské módní doplňky a hedvábné malované obrázky,
ale také úžasnou tvůrčí atmosféru.
Vše jsme zdokumentovali na fotografiích.
Začínaly jsme s prázdným a čistým stolem,
po necelých třech hodinách tvoření jsme si do svých domovů
odnášely své hedvábné výtvory.
Další dílna bude v červnu t. r.
Krásné jaro a slunečné pohlazení přeje všem Jana
Na Malém Chlumu jsme Keltským telegrafem přivítali JARO
Na kopcích (a Malý Chlum k těmto původním keltským svatyním patří) vznikají rok co rok, vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara. Lidé, kteří se na kopce vypravují, si říkají čerti a podobně jako kdysi Keltové vykonávají obřady k uctění probouzející se přírody, dárkyně životní síly. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv po dohodnutých trasách napříč krajinou z kopce na kopec.
Keltové, k nimž se symbolicky vracíme samotným názvem Keltský telegraf, žili v hlubokém souladu s přírodou, kterou uctívali a respektovali. Naší snahou je na jejich tradice navázat a jednou ročně, s příchodem jara a tedy oživením přírody, vzdát předáváním světla hold Zemi a vracet se tak ke svým kořenům.
Již 3. rokem je také naší, oborskou, tradicí přivítání JARA zapálením ohňové vatry na nedalekém Malém Chlumu. A také přijetí a odeslání světelného signálu. Signál prochází územím Slovenska, přes celou naši republiku a končí v Německu (více na https://www.keltskytelegraf.cz/). Všichni, kdož v sobotu 21. 3. 2015 večer v půl osmé přišli na Malý Chlum, stali se tedy čerty. Před 20. hodinou jsme přijali světelný signál z rozhledny Podvrší ve Veselici a poslali jej dál na rozhlednu do Kozárova. Viditelnost byla dobrá, svítily hvězdy a ve vzduchu vonělo jaro.
V průběhu celého večera jsme chřestili chřestidly a bubnovali šamanskými bubínky. Po předání světla do Kozárova byl Vědmou zahájen keltský rituální obřad PROBUZENÍ. Nejprve byl proveden očistný rituál březovým kouřem od všeho, co již ve svém životě nepotřebujeme, co je minulostí, poděkování za ZIMU, za to, že jsme ji přežili, za vše, co nás naučila.
Poté následoval rituál s děkovnou obětinou do ohně – zrní (hojnost), vonných bylin (zdraví), pruhu látky (pospolitost), přání pro všechny zúčastněné pro celý další rok napsané na kousku dřeva a také symbol zimy, slaměná Morana. Toto vše bylo obětováno a zpečetěno ohňovou vatrou. Účastníci setkání si po vyzvání Vědmy mohli sami prostřednictvím špetky zrní hozeného do ohně zajistit hojnost pro příští období a také si požádat o splnění svého tajného přání.
Pro odvážné zájemce byly připraveny runy, znaky keltské abecedy, které se nyní používají k věštění. Ne všichni si přáli vědět, co mohou v blízké budoucnosti očekávat.
Akce vítání JARA s připomínkou keltské mytologie se vydařila. Společným pojítkem byla radost ze sdílení společného zážitku, oslava jara nejen v přírodě ale také v sobě. Keltský telegraf 2015 na Malém Chlumu byl ve znamení dobré nálady, pokory i souznění s přírodou.
Za všechny čertice, čerty i čertíky z Malého Chlumu manželé Eliška a Jiří Havířovi a Jana a Jiří Trubákovi
Více informací se dozvíte v časopise Regenerace a na internetových stránkách Keltského telegrafu https://www.keltskytelegraf.cz/
Beseda se spisovatelem Arnoštem Vašíčkem
V úterý 17. března jsme měli možnost seznámit se s cestovatelem, spisovatelem,
scénaristou a režisérem Arnoštem Vašíčkem.
Pan Vašíček ve svých knihách vychází především z osobních zkušeností. Při svých výpravách za neodhalitelným tajemstvím naší planety navštívil již více než 80 zemí na pěti kontinentech a také četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu.
Předmětem jeho zájmu jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, prokazatelně zaznamenané nevysvětlitelné úkazy a tajemné jevy a také utajované rituály a legendy, naznačující kontakty s jinými světy. Jeho dalším velkým tématem je hledání důkazů o přítomnosti mimozemských civilizací na Zemi.
Na svých cestách pořizuje fotografie a videozáznamy, které jsou podkladem pro jeho knihy a některé z nich jsme měli možnosti shlédnout na besedě.
Vydal více jak 20 titulů knih a je autorem i režisérem televizních seriálů a dokumentů.
Pro Oborskou knihovnu jsme zakoupili několik knižních titulů jak pro dospělé, tak mládež.
Beseda trvala více než dvě hodiny a byla jednoduše úžasná, zajímavá, poučná i plná otázek a tajemství a výzev.
...jaro už je tu-ohlédnutí za jarním tvořením
Sněženka (F. Hrubín)
Táta včera na venku, našel první sněženku,
vedle petrklíč, zima, už je pryč!
Jarní dílnička (10. 3.) byla ve znamení velikonočních svátků, jarních aranžmá na naše vstupní dveře
a drobné i roztomilé miniatury (motýlkový zápich, filcové srdíčko k zavěšení). Svůj aranžérský i floristický um
u nás, v Oboře, rozehrála paní Gita z květinářství U květinek z Boskovic.
Tvořili jsme v klubovně SDH v budově obecního úřadu. Celkem nás bylo 19.
V příjemně pohodové atmosféře nám tři hodiny sdílení i tvoření uběhly jako voda ve Svitavě.
Na fotografiích si můžete prohlédnout jak výtvory, které budou zdobit naše domovy, okna i dveře,
tak nahlédnout do atmosféry uplynulého večera. Domů jsme si kromě hezkého pocitu příjemně stráveného času odnášeli také vlastní autorské
velikonoční dekorace, ó ta radost z tvoření...
Všem čtenářům i uživatelům naší knihovny přeji vlídný předvelikonoční čas.
Jana
Dozvuky besedy o Velikonocích...
V úterní odpoledne 3. 3. 2015 se nás v malém prostoru naší knihovny
sešlo 19 !!! oborských i přespolních posluchačů, abychom si vyslechli
besedu s tématikou
velikonočních svátků.
Přednášejím byl Mgr. Josef Mikulášek ze Šlapanic, historik a knihovník MZK v Brně.
Dozvěděli jsme se mnoho nového o kořenech vzniku tohoto především církevního svátku.
A také zajímavosti z dějin židovského národa, osobnosti Ježíše Krista, velikonočních symbolech
(vajíčko, zajíček, beránek).
Pro většinu z nás je období Velikonoc dobou půstu a očisty organismu,
je to ale také oslava příchodu JARA se sluncem a dlouhými dny. Je dobré si uklidit nejen dům, půdu i sklepy, ale uklidit vše nepotřebné ve svém nitru, duši.
Krásné jarní období všem přeje Jana.
Střípky z vernisáže výstavy obrazů Sylvie Vašinové PRO RADOST
Sobotní instalace výstavy obrazů paní Vašinové probíhala ve slunečném odpoledni a v příjemně tvůrčí atmosféře.
V úterý 24. 2. 2015 nastal den slavnostní vernisáže výstavy.
Náhle zdravotně indisponovanou paní výtvarnici erudovaně zastoupila
její sestra, paní Hana Kašpárková.
Svého čestného úkolu se zhostila s grácií a noblesou.
V kulturním programu vystoupila mladá a talentovaná kytaristka Eva Libichová z Adamova.
Věřím, že těm, kteří na vernisáži byli přítomni, se tato letošní první výstava líbila a odnášeli si domů hezký pocit.
Všem ostatním, kteří nemohli přijít, ráda sděluji informaci, že výstava bude
k vidění do konce června t. r., všechny obrazy jsou prodejní.
Ceník je k dispozici v knihovně.
Přijďte se potěšit poetikou a zvláštní atmosférou vystavených prací.
Jana Trubáková
Čtoucí táta 2015
Hledáme čtoucího tátu jako nejlepší čtenářský vzor pro své děti.
Akce se koná pod patronací SKIP ČR, více informací na:
https://www.skipcr.cz/akce-a-projekty/formulare/ctenar-roku-2015
Večerní tátové aneb knížka jako pojistka kontaktu s dětmi
Jeden dost pracovně vytížený táta se mne ptal na radu: "Večer přijdu domů nejdřív v šest. Děti se na mne těší, já na ně, ale po večeři už se tak leda umyjí a jdou spát... Co s nimi ještě můžu stihnout?" Rada byla jednoduchá: "Číst jim na dobrou noc." Protože takové čtení má hned několik dobrých důsledků pro všechny zúčastněné.
Čas před usnutím je psychologicky vzato hodně důležitý, protože ukončuje cyklus dne: děti zpomalují vnitřní i vnější běh, zklidňují se a (dříve či později) se vydají do spánku načerpat síly. Dobrá knížka a tátův hlas můžou ten dojezd zpříjemnit. Pokud se z večerního čtení stane zvyk, tím lépe, protože vznikne rituál, který přináší všem zúčastněným jistotu, že se přece jen potkají a něco málo spolu ještě zažijí. A to něco je navíc milé a intimní.
Samozřejmě, tátové mohou číst dětem i v jinou denní dobu. Dokonce by měli, protože zatím za maminkami a prarodiči ve statistikách zaostávají. A přitom je jejich role ve vývoji dětí i dětské čtenářské gramotnosti nezastupitelná. Je například pravděpodobné, že kdyby synové viděli své otce častěji číst, častěji by dávali přednost knize před počítačovými hrami.
Táta ale není jen čtenářský vzor. Je to člověk, který by měl být svým potomkům nablízku. A čtení je víc než dobrá záminka.
Martin Jára, psycholog, Liga otevřených mužů
7 zpráv pro táty, kteří chtějí číst dětem
3 proč
Jste kamarádem: děti si s vámi zažijí (aspoň ve fantazii) pořádná dobrodružství
Jste vzorem: děti (a zejména synové) díky vám získají ke čtení pozitivní vztah
Jste učitelem: děti se leccos dozvědí o světě a budou v tom chtít pokračovat i ve škole
3 jak
Vraťte se ke knížce svého dětství: předáte něco, co je pro vás důležité
Čtení občas přerušte a ptejte se na jednání postav příběhu: zjistíte něco o dětech i o sobě
Zvykněte si číst dětem před spaním: vyvážíte čas, kdy jim přes den chybíte
1 bonus
Čtení dětem potěší: kdy jindy vás ochotně a pozorně poslouchají :)
Jak na šálu Hraběnku? ... páni, je to hračka
Únor bílý, pole sílí...tak to říká pranostika.
Ať je zima a mráz, nám to nevadí.
Pěkně v teploučku a navíc s krásným módním
doplňkem jdeme,
my oborská
i doubravická děvčata,
vstříc nepohodě.
Užili jsme si legraci, přesvědčily se,
že hrábě fakt nejsou jen na hrabání
trávy, sena či listí. Našly jsme odvahu a nebály se pustit se do plyšově hebké krásky - šály Hraběnky.
A vyplatilo se - každá z nás si odnášela domů svůj autorský módní skvost.
A ty barvy... fialová, bílá, melírované od žluté, zelené, modré, tyrkysové po červenou.
Paráda. Nuže - další dílnička se koná v úterý 10. 3. - a to bude již jarní ladění s těšením
se na příchod sluníčka a dlouhých dnů.
Nashledanou a na viděnou,
Jana
...tak tu máme rok 2015
Milé čtenářky, milí čtenáři i návštěvníci oborské knihovny,
Vánoční svátky jsou již minulostí. Nový rok 2015 rozevřel novou knihu okamžiků, života. Je jen na nás, jakým způsobem tento čas využijeme. Dovolte mi, prosím, malé ohlédnutí za posledními akcemi v knihovně a také bych Vás ráda pozvala na letošní setká(vá)ní v knihovně i mimo ni.
V podzimním období jsme si v knihovně, jak jinak, četli a povídali na literárních čajovnách. V říjnu jsme prožili zajímavý večer s panem Vymětalíkem a dozvěděli se spoustu informací o zaniklých hradech, hrádcích a tvrzích v okolí Obory. Pro tvořivé lidičky byly připraveny výtvarné dílny, které se setkaly s vaším zájmem.
Sobotní odpoledne 15. 11. jsme věnovali dílničce s názvem Vánoce, Vánoce přicházejí. Ve spolkové místnosti oborské hospůdky se nás sešlo celkem 33 při vánočním aranžování svícnů, věnečků. S paní Sáňkovou zájemci vytvořili krásné ozdoby z drátků a perliček. Třetí výtvarnou technikou bylo korálkování vánočních ozdob na stromeček s paní Špačkovou z Doubravice. Nálada byla báječná.
V prosinci opět po roce jsme prožili Večer se světýlky u Jany. Kromě příjemné atmosféry vespolek jsme tradičně vyráběli vánoční a novoroční gratulace. Fantazie měla vycházku…
9. 12. se uskutečnila letošní poslední akce knihovny pro veřejnost. Toto úterní odpoledne jsme věnovali dětem s rodiči v oborské mateřské škole. Děti si domů nakonec odnesly vlastnoručně vyrobený stromeček nebo vánoční svícen. S paní učitelkou Janou Kolínkovou nám poté zazpívaly písničku Rolničky. Milým překvapením pro všechny bylo pěvecké vystoupení paní Jitky Borkové s dívčím triem. Tečkou za hezkým odpolednem byla vánoční píseň Tichá noc.
A nač se můžete těšit v příštím roce?
Leden
- Literární čajovna (vzájemné sdílení – knižní novinky i osvědčená klasika, citáty i myšlenky dne)
- Beseda s regionálním autorem pro MŠ - Jiří Šandera
- Derniéra výstavy obrazů Martiny Červené TVÁŘE KOLEM NÁS
Únor
- Beseda v rámci projektu Haló, haló - tady Večerníček pro MŠ - Eugen Sokolovský, ml.
- Výtvarná dílna Víte, k čemu mohou sloužit hrábě?
- Výstava obrazů paní Sylvy Vašinové PRO RADOST
Březen
- Literární čajovna (vzájemné sdílení – knižní novinky i osvědčená klasika, citáty i myšlenky dne)
- Jarní výtvarná dílna Velikonoční aranžmá
- Čteme si… s MŠ
- Beseda se spisovatelem Arnoštem Vašíčkem
Duben / Květen
- Literární čajovna (vzájemné sdílení – knižní novinky i osvědčená klasika, citáty i myšlenky dne)
- Sobotní výtvarné tvoření s paní Petrou Frantovou Hedvábné sny, letní korálkování
- Slavnostní vyhodnocení projektu Haló, haló-tady Večerníček
- Vycházka s knihovnou pro MŠ – Posíláme jarní poselství s písničkou po řece Svitavě
Červen
- Knihovnická exkurze pro děti MŠ v MěK v Rájci-Jestřebí s knižní odměnou pro předškoláky
- Výtvarné setkání Přijďte si obalit svou oblíbenou knihu… a rozloučení před prázdninami
Září
- Čteme si… pro MŠ
- Sobotní putování čtoucích rodin (5.9.2015) regionu Blansko (organizuje MZK Brno, úsek okresní metodiky Blansko)
- Vernisáž výstavy obrazů a veršů Petry Badinové z Ivančic Verše křídou (symbióza autorských veršů a fotografií)
Říjen
- Literární čajovna (vzájemné sdílení – knižní novinky i osvědčená klasika, citáty i myšlenky dne)
- Výtvarné tvoření s podzimním laděním
- Týden knihoven-beseda pro veřejnost se spisovatelkou Markétou Bednářovou Stíny za zrcadlem
- Týden knihoven-pro MŠ beseda s Petrou Hrčířovou Ahoj, pohádko ( s muzikoterapií)
Listopad
- Literární čajovna (vzájemné sdílení – knižní novinky i osvědčená klasika, citáty i myšlenky dne)
- Výtvarná dílna Adventní i vánoční miniatury a aranžmá
Prosinec
- Vánoční setkání s knihou, tvořením a koledou pro děti a rodiče – MŠ
Věřím, že se vše vydaří a že se na některých z výše uvedených akcí spolu setkáme.
Milí spoluobčané, čtenáři naší malé knihovny, přeji Vám hodně radosti a štěstí, zdraví a spokojenosti v novém roce 2015. Mgr. Jana Trubáková
Vánoční tvoření v MŠ s překvapením
Adventní i vánoční období
nabízí nepřeberné množství,
jak strávit čas se svými
blízkými nebo naší duši milými lidmi.
Je to čas očekávání a sdílení.
A snad se nám v tomto duchu
povedla i vánoční dílnička
s překvapením v úterý 9. 12. 2014,
která se konala v oborské mateřské škole.
Rodiče se svými dětmi zde vytvořily velmi tvůrčí (a voňavou)
atmosféru. Pozvání na dílničku přijala paní Gita z boskovického
květinářství U Květinek (ul. kpt. Jaroše). Jak vše dopadlo - můžete zhlédnout na
fotografiích. Děti nám také zazpívaly vánoční písničku Rolničky, rolničky,
kdopak vám dal hlas...
Překvapením večera bylo pěvecké vystoupení paní Jitky Borkové s dívčím triem,
které nás zpěvem krásně pohladily a navodily tu správnou vánoční atmosféru.
Tečkou našeho setkání byla píseň Tichá noc.
Děkuji všem za báječnou atmosféru,
přeji Vám pohodové prožití vánočních svátků v kruhu Vašich nejbližších,
v novém roce 2015 pak především zdraví a štěstí.
Těším se opět na setkání s Vámi všemi v knihovně i ve školce.
Jana Trubáková
Opět po roce Večer se světýlky u Jany...
na otázku Jak bylo? zní odpověď - Báječně, lidsky teple a mile.
S přátelskou atmosférou souzní i naše vánoční a novoroční přání.
Milí přátelé, přeji Vám klidný adventní čas.
Jana
Jak bylo na tvoření Vánoce, Vánoce přicházejí...
Sobotní odpoledne 15. 11. 2014 jsme věnovali
poslední letošní dílničce na předvánoční téma.
A že byl o tvoření zájem, dokazují fotografie
/celkem nás bylo 33/.
Vytvořili jsme aranžmá pro adventní období,
korálkové ozdoby na stromeček i miniatury
z drátů a perliček. Fantazte měla opět své hody.
Krásnou a pohodovou atmosféru vytvořili všichni,
kdo jsme se sešli ve spolkové místnosti oborské hospůdky.
Přeji všem klid, pokoru i radost v nadcházejícím Adventu.
Jana Trubáková
Výstava obrazů TVÁŘE KOLEM NÁS
Martina Červená ( *8.3.1990 ) je mladá výtvarnice, která žije ve Vavřinci-Veselici.
Jak sama říká: „ …od dětství se můj zájem ubíral dvěma směry – jedním byla výtvarná práce, druhým láska ke zvířatům. Na ZuŠ Blansko jsem pod vedením Irmy Charvátové absolvovala I. a II. cyklus Výtvarného oboru. Lákala mě možnost držet se umělecké dráhy dál a podala jsem přihlášku na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně ( obor Animovaná tvorba ). Talentové zkoušky ale nedopadly úspěšně, tak jsem zvolila cestu veterinárního lékaře.
Roky studia mě nejen utvrdily v tom, že jsem se rozhodla správně, ale měly vliv i na tvorbu. Vždy byla v mých pracích hlavním námětem zvířata, teď jsem navíc mohla využít poznatky z anatomie.
S portréty lidí jsem začala relativně nedávno (asi před pěti lety). Do té doby jsem se k nim stavěla s velkým respektem, protože portrét lidské tváře považuji za nejobtížnější námět, který vyžaduje zkušenosti a přesnost a i malé nedostatky se dají lehce odhalit. Dnes pro mě představuje každá nová tvář výzvu a plátno s barvami mi nabízí neomezené možnosti.
V tvorbě dávám přednost konkrétním objektům před abstrakcí, protože chci, aby lidé mým obrazům ,,rozuměli“.
Na výstavu olejomaleb Martiny Červené TVÁŘE KOLEM NÁS se můžete přijít podívat do Obecní knihovny Obora od 9. 9. 2014. Výstava bude slavnostně ukončena derniérou s kulturním programem začátkem roku 2015.
Otevřeno v provozní době knihovny každé úterý 16,30 – 18,30 hodin nebo dle individuální domluvy na tel. č. 778 493 244
Na setkání se těší Jana Trubáková
PS - Martina Červená je schopná dle Vašeho požadavku namalovat portrét Váš nebo Vašeho blízkého člověka...kontakt na Martinu u mne.
Ohlédnutí za přednáškou
Staré hrady, hrádky, zámky a tvrze v okolí Obory
V úterý 21. 10. 2014 jsme se již potřetí v letošním roce setkali s badatelem panem Jiřím Vymětalíkem.
A to v rámci volného cyklu o historických událostech i zajímavostech kolem naší obce Obory.
V únoru to byly kamenné kříže a smírčí kameny, v červnu sobotní putování v okolí Lysic za kamennými
svědky naší minulosti a nyní v říjnu na téma hradů, hrádků, zámků a tvrzí našeho nedalekého regionu.
Do spolkové místnosti přišlo 30 zájemců o tuto tématiku. Potěšujícím zjištěním je skutečnost, že
zde byli občané nejen Obory, ale také Jabloňan, Lhoty Rapotiny, Skalice nad Svitavou, Adamova a Blanska.
Děkujeme za projevený zájem, určitě pro Vás připravíme i v blízké budoucnosti akci se zajímavou
osobností i problematikou.
Byla bych moc ráda, pokud byste mohli projevit své přání, koho bychom mohli pro spolupráci
oslovit.
Přeji Vám pohodové podzimní dny a těším se na viděnou s Vámi na některé z další akci Oborské knihovny.
Jana Trubáková
Fotky z podzimního tvoření na téma STROMY
Tímto ohlédnutím se vracím k uplynulé (30. 9. 2014) výtvarné dílně s tématikou
listů, lístečků, stromů.
Malí i velcí účastníci zde vytvořili textilní prostírku s aplikacemi listů a knoflíkový strom na korkovém podkladu.
Jak se to povedlo, můžete zhlédnout na přiložených fotografiích paní Evy Sáňkové.
Další tvoření bude v sobotu 15.11.204 od 13 hodin ve spolkové místnosti oborské hospůdky.
Ohlédnutí za sobotním putováním v okolí Lysic
O tom, jak jsme putovali lysickou oborou v sobotu 6. 9. 2014
(v rámci 4. REGIONÁLNÍ PUTOVÁNÍ pro čtoucí rodiny regionu Blansko),
se můžete podívat do fotogalerie...
Počasí bylo přímo ukázkové. Podzimní ranní mlha se rozplynula do slunečného dne.
Trasa vedla od základní školy nad zámek k altánku, poté lesní pěšinou k rybníku a do strmého
kopce ke zřícenině hradu Rychvald a poslední zastavení bylo u studánky - s žabkou ochranitelkou a Studánkovou vílou.
Velké překvapení nás čekalo u rybníka - na břehu nás vítal zelený nefalšovaný vodník!
Kamenná cesta nás poté zavedla kolem zámku (v cukrárně zde mají úžasnou zmrzlinu)
do lysické knihovny za regionálním spisovatelem Jiřím Šanderou a jeho příběhy.
Děti v knihovně také plnily úkoly z jednotlivých zastavení, které jsou součástí Putovních sešitů.
Naše literárně-turistické putování provázeli skřítkové z knihy Lexikon ohrožených druhů strašidel (2.díl) Vítězslavy Klimtové,
ze které dětem průběžně četla kolegyně Helena Jalová.
S ohlédnutím za další krásnou knihovnickou akcí chci poděkovat svým kolegyním, ale vlastně všem poutníkům malým i velkým
za báječně strávený volný čas, za legraci i za poučení, za nové výhledy z kopců i za tajemství vodních tůní.
A již nyní se těšíme na další setkání.
Jana Trubáková
.
Ohlédnutí za vycházkou za kamennými svědky minulosti
Sobota 7. června slibovala krásné slunečné počasí. A také bylo.
V Lysicích se nás sešlo 17 poutníků (6 Obora, 1 Blansko, 10 Lysice). Byli jsme zvědaví a natěšeni, kam nás Jiří Vymětalík zavede.
TRASA: Lysice, obchoďák Komenského ul. - nám. Osvobození, památník padlých, Mariánský sloup - Horní náměstí, hraniční kámen D L vedle radnice (Drnovice, Lysice) - zámek, nádvoří-hraničník DRNOWICZ KVNSTAT 1600, lapidárium- křížový kámen Oldřicha z Boskovic 1320 (Ulricus de Boskowitz), v průchodu cihly se značkami - zámeckou oborou k bývalé kašně - kostel sv. Petra a Pavla, farní dvůr - kolem hřbitova po Boskovické ul. k sv. Jánu - nedokončený dálniční nadjezd silnice Lysice-Krhov - podél tělesa nedálnice Vratislav-Vídeň k dokončenému deskovému mostu přes Lysický potok a polní cestu - po červené turotrase k mlýnu Hrázka - zpět ke hřbitovu a k obchodňáku - asi 6 km.
. Jiří Vymětalík nám plánovanou dálnici ukázal na dobových fotografiích. Vzhledem k úmornému teplu jsme si hraniční kámen mezi dřívějším okresem Kunštát a Blansko nechali pro příští vycházku. Máme se alespoň nač těšit...
Počasí nám přálo, nálada byla výborná, setkali jsme se s milými a příjemnými lidmi. Zvládl to i skoro roční chlapeček...
Naše krajina je bohatá na zajímavé odkazy minulosti, v podstatě za humny a všude se dá dojít pěšky nebo se svézt na kole.
Jak se celé naše putování vydařilo, dokumentují fotografie. Již nyní se těšíme na říjnovou besedu s J. Vymětalíkem u nás na Oboře a na jaře 2015 opět vzhůru do přírody za tajemstvími a dobrodružstvím.
Jana Trubáková
Setkání čtoucích rodin v Rájci-Jestřebí
Tento májový týden byl bohatý na setkávání s milými lidmi.
Do třetice všeho dobrého - ve středu 21. 5. 2014 v 17 hodin
se konalo SETKÁNÍ ČTOUCÍCH RODIN REGIONU BLANSKO
(již svým 6. ročníkem).
Zde na nás čekalo velké množství křidélek pro Smutnou vílu, která je loni ztratila.
Děti regionu Blansko během podzimu a zimy vytvořily taková krásná křídla, křidélka, že paní spisovatelka Eva Fantová Frömellová (napsala Skřítka Kapradínka) měla nelehkou úlohu vybrat ta nejhezčí pro vílu.
Nakonec vše dobře dopadlo. Děti nakreslily ještě obrázky víl, elfích princezen. Křídélka a obrázky budou k vidění v knihovně v Rájci-Jestřebí a během prázdnin se přestěhují do lysické knihovny.
Atmosféra setkání byla velmi příjemná, jako ostatně vždycky.
Za Oboru jsme měli tři želízka v ohni.
Křidélka vyrobily čtyři holčičky z mateřinky, Julinka a Kuba Staňkovi a Jolanka Venclů.
Právě od Jolanky se její žluto-zelená křidélka probojovala do nekrásnějších tří křidélek,
což byl obrovský úspěch. A nyní již nabízím pár fotografí, které dokreslují středeční prima akci.
Byli jsme u řeky Svitavy
a také už víme, co šeptá hlína...
Putování za řekou Svitavou a do Lhoty Rapotiny se uskutečnila dvě.
V úterý 20. května pro veřejnost v odpoledních hodinách a pro děti
z oborské mateřinky o den později v dopoledních hodinách.
Putovali jsme za řekou a po ní poslali do moře věnečkové poselství,
abychom byli zdraví, šťastni a aby nám bylo na světě hezky.
Zazněly také verše M. Bureše Otevírání studánek a ve středu
řece Svitavě děti z mateřinky zazpívaly písničku.
Přišla se také na nás podívat patronka čtoucích rodin v regionu Blansko - Bábrdlinka Kníženka s Helenou Jalovou a dalšími poutníky z Blanska.
Poté jsme volným krokem došli na kouzelný statek ke keramičce Zuzce Strakové.
A zde pro nás, malé i velké, čekalo překvapení. Nejenže víme, co šeptá hlína,
ale chvíle strávené v tomto inspirujícím prostředí byly velmi hezké.
Vše je na fotkách, tak se koukněte...
Nejbližší podobná akce bude již zanedlouho - v sobotu 7. 6. 2014,
kdy se vydáme po stopách kamenných křížů v okolí Lysic.
Tak zase, naviděnou, přátelé.
PS - děkuji Obci Obora i SDH Obora a také Zuzaně Strakové za nevšední zážitky i poučení, bylo prostě moc fajn.
Děkuji. J. Trubáková
... tak jsme si zase jednou "podrátovali"
Jsou setkání milá a příjemná. Ale pak jsou setkání zároveň milá i užitečná,
kde se něco nového dá naučit a ještě čas strávit pohodově.
Mezi tato druhá setkání patřila výtvarná dílna v úterý 6. 5. 2014 s Evou Sáňkovou
s kouzly s drátky a korálky.
A protože Eva Sáňková je trpělivou i tvůrčí lektorkou a my na Oboře šikovní..., dílo se podařilo.
Koukněte do fotogalerie.
A pro ty, kteří si myslí, že by nic podobného nedokázali - vzkazujeme - vše se dá zvládnout,
nic nelze pokazit, ruční práce je o troše nedokonalosti a v tom je právě její půvab.
Naviděnou, přátelé.
J. Trubáková
Liný kocour Josef v mateřince
... víte, kdo je kocour Josef a proč je líný?
A jak to s ním dopadne?
O tomto kocourovi i psovi Rudim jsme si s dětmi četli ve středu 9. 4.
Nejen že tento kocour má přesně vypracovaný denní rozvrh, kdy jí, spí,
procvičuje mozkové závity i odpočívá, je pro děti připravena také jeho cvičební sestava
o šesti cvičeních. Nejlepší je asi ta šestá...
Dětem se čtení líbilo, ale jak to s kocourem Josefem dopadlo, to se dozvíme na obrázcích,
které děti po přečtení knihy nakreslí.
Obrázky budou pak v knihovně vystaveny.
Krásné jaro přeje Jana Trubáková
Ohlédnutí za předvelikonočním tvořením
...tak a zase jedna hezká akce je za námi.
O dnešní výtvarné tvoření byl velký zájem. Lektorství se ujaly Marcelka a Petra Havířovy. Marcelka vysvětlovala techniku tvoření ozdob z kartonových krabiček, vyráběli jsme pak velikonoční dekorace - ptáčky, narcisy.
Kroužek kolem Petry pak tvořil mašličkové kraslice.
A jak to dopadlo? Zveme vás do přiložené fotogalerie.
... a už nyní se těšíme na další společné chvíle při výtvarné činnosti
začátkem května.
Jak bylo ....
na besedě s kamennými
svědky minulosti ?
Na tuto otázku je jednoduchá odpověď - skvěle.
Beseda, která se uskutečnila v úterý 25. 2. 2014, se vydařila. Nejen zájmem oborských občanů o zvolenou tématiku,
ale také zajímavým i poutavým projevem pana Jiřího Vymětalíka. Dnešním tématem byly kamenné kříže, smírčí kameny - svědkové časů dávno minulých v našem blízkém okolí.
Je k zamyšlení skutečnost, jak kolikrát chodíme kolem věcí, o kterých vůbec nic nevíme. Tak nějak zde jsou... A pak přijde člověk, který nám poodhalí jejich původ, tajemství, historii a nás to jaksi "nakopne", začne nás to více zajímat. Je tolik tajemství kolem nás. Není třeba chodit daleko, jen poodhrnout roušku, a je o čem přemýšlet...
Na besedě jsme se předběžně dohodli, že bychom mohli podniknout sobotní putování za kamennými kříži v okolí Lysic v sobotu 7. 6. 2014. Bližší informace v knihovně nebo na tel. č. 728113735, těšíme se na společné červnové putování.
Ráda bych poděkovala za spoluúčast na této akci Obci Obora a paní Světlaně Ševčíkové, hostinské Oborské hospůdky.
A zároveň se těším na další setkání s Vámi a panem Jiřím Vymětalíkem na podzimní besedě o hradech, zámcích a tvrzích kolem Obory.
Nyní nakoukněme na fotografie z únorové besedy.
Mgr. Jana Trubáková
Radost a pohoda se zažehlovacími korálky
Tisíce barevných plastových válečků, desítky šablon a vzorů, trpělivost a radost z tvoření...
Taková byla dnešní výtvarná dílnička na Oboře. Lektorkou nám byla paní Markéta Španělová, která
výsledky našeho snažení pěkně přežehlovala... vše je ve fotografiích, nahlédněte...
Na této dílničce nás bylo 22 osob, dětí i dospělých. Je to vůbec nejvíce za celou dobu konání
výtvarných setkání při knihovně.
Touto cestou bych ráda vyjádřila své poděkování a pohlazení za krásně prožité odpoledne i podvečer - všem, kteří se dnes přišli něčemu novému naučit a také Markétě Španělové za laskavý přístup a rady.
... a zde jsou zde již fotografie z výtvarného odpoledne Zažehlovací korálky...
Naviděnou příště, přátelé...
...fotografie z vernisáže výstavy
Krása i tajemství podzemí
V úterý 28. 1. 2014 proběhla letošní první vernisáž výstavy fotografií RNDr. Petra Zajíčka, nazvaná
Krása i tajemství podzemí. Akce se uskutečnila v obecní knihovně za pěkné účasti 16 návštěvníků. Mezi nimi byl jak starosta obce Obora, pan Josef Alexa, tak ředitelka Muzea Boskovice, paní Mgr. Dagmar Hamalová.
Dr. Petr Zajíček již dříve v naší obci přednášel o jeskyních i jeskyňářích. Vystavené fotografie přibližují krásy i tajemství neviditelného kontinentu nedalekého Moravského krasu.
Atmosféra vernisáže byla velmi příjemná, neformální.
Výstava potrvá do konce června t. r. a je přístupna vždy v úterý od 16.30 - 18.30 hodin nebo dle domluvy.
Ohlédnutí za rokem 2013, co nás čeká v roce 2014
„Máme dvě cesty, podle kterých můžeme žít náš život. Jedna říká, že nic není zázrak. Ta druhá říká, že zázrak je vše“. Albert Einstein
Pomyslně jsme otevřeli knihu nového roku 2014. Dovolte mi, abych vám všem popřála zdraví, dobrou náladu, optimismus a smysl pro humor. Neboť - už po všech těch letech víme, že to není žádná tragédie a jiné to už asi i tak nebude. Nový rok je mezníkem pro ukončení starého a začátek nového, třeba jinak a lépe.
Prosinec je časem k bilancování uplynulého roku, ale také časem k plánování nových aktivit. Mohu s radostí konstatovat, že knihovna má k dnešnímu datu 41 registrovaných čtenářů, včetně Mateřské školy Obora. Právě s mateřinkou máme velmi dobré vztahy a jsem ráda, že mohu s dětmi i pedagogickými pracovníky MŠ Obora spolupracovat. V rámci projektu Celé Česko čte dětem v letošním roce proběhlo několik setkání nad knihou (E. Fantová O Kapradínkovi), autorské čtení s Vladimírem Klepáčem Král lesa nebo s Evou Mrázkovou Jak se rodí knížka a další aktivity.
V dnešní době výpočetní, komunikační i mobilní techniky jsem opravdu vděčná, že o knihy a čtení je zájem, že se knihy půjčují a že mám stále nové požadavky na knížky, které zde v knihovně nejsou. Ty pak dovážím z pověřené knihovny z Blanska.
V roce 2013jsem pro širokou veřejnost připravila 21 akcí, které navštívilo 348 osob. Přesná čísla o výpůjčkách a kategoriích čtenářů budou k dispozici v lednu 2014 ve statistickém výkazu za letošní rok, o všem budu v příštím čísle Oboráčku informovat.
Výpůjční doba knihovny zůstává stejná úterý od 16.30 – 18.30 hodin
A nač se můžete těšit v příštím roce?
Jsou nachystány tyto akce, setkání:
Úterý 21. 1. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, od 17.30 hodin v knihovně
Úterý 28. 1. Vernisáž výstavy fotografií KRÁSA I TAJEMSTVÍ PODZEMÍ, Dr. Petr Zajíček, 17.00 hodin v klubovně SDH Obora. Součástí vernisáže bude i krátká beseda o jeskyních.
Středa 5. 2. ČTEME SI O KAPRADÍNKOVI 3, od 14.30 hodin v MŠ
Úterý 18. 2. VÝTVARNÁ DÍLNA s Markétou Španělovou, od 16.30 hodin v klubovně SDH Obora
Úterý 25. 2. Přednáška Jiřího Vymětalíka KAMENNÍ SVĚDKOVÉ ČASŮ MINULÝCH, 17.00 hodin ve spolkové místnosti Oborské hospůdky, vstup do kulturního sálu
Úterý 11. 3. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, od 17.30 hodin v knihovně
Úterý 18. 3. VÝTVARNÁ DÍLNA – VELIKONOCE, od 16.30 hodin v klubovně SDH
Středa 26. 3. BUZENÍ SKŘÍTKŮ A BROUČKŮ, od 14.30 hodin v MŠ Obora
Úterý 15. 4. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, od 17.30 hodin v knihovně
Úterý 6. 5. VÝTVARNÁ DÍLNA, od 16.30 hodin v klubovně SDH Obora
Úterý 20. 5. PROCHÁZKA S KNIHOVNOU DO LHOTY RAPOTINY S PŘEKVAPENÍM, 16.30 hodin u knihovny. Procházka pro malé i velké čtenáře…
Úterý 10. 6. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, poslední před prázdninami, od 17.30 hodin v knihovně nebo u Trubáků na zahradě
Středa 18. 6. KNIHOVNICKÁ EXKURZE PRO DĚTI MŠ s knižní odměnou v MK Blansko, dopolední hodiny
Červenec a srpen – KNIHOVNA JE UZAVŘENÁ. Na požádání je možné si knihu půjčit nebo vrátit. Všechny kontakty jsou uvedeny na vývěsce u obchodu a také na webové stránce knihovny https://obora.knihovna.cz
Úterý 9. 9. VÝTVARNÁ DÍLNA, od 16.30 hodin v klubovně SDH
Sobota – termín bude upřesněn – AKCE REGIONÁLNÍHO ODDĚLENÍ MK Blansko v některé z obecních knihoven Blanenska
Úterý 23. 9. VERNISÁŽ VÝSTAVY VÝTVARNÝCH PRACÍ, bude upřesněno
Středa 24. 9. ČTEME SI …, odpoledne v MŠ
Úterý 14. 10. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, od 17.30 hodin v knihovně
Úterý 21. 10. Přednáška Jiřího Vymětalíka STARÉ HRADY, HRÁDKY, TVRZE, MĚSTA I MĚSTEČKA – (hrady Boskovice, Doubravice, Rájec, Černá Hora, Rychvald, Svitávka apod. Tvrze Obora, Bořitov, Rájec, Doubravice, Lysice, Býkovice, Újezd, zámeček Rovná atd.), od 17.00 hodin ve spolkové místnosti Oborské hospůdky, vstup do kulturního sálu
Úterý 11. 11. LITERÁRNÍ ČAJOVNA, od 17.30 hodin v knihovně
Úterý 25. 11. VÝTVARNÁ DÍLNA – Vánoce, od 16.30 hodin v klubovně SDH Obora
Úterý 9. 12. VÁNOČNÍ AKCE PRO DĚTI V MŠ A JEJICH RODIČE, odpolední hodiny, bude upřesněno
Poznámka – změna termínu je vyhrazena
Milí čtenáři, milí spoluobčané, děkuji Vám za přízeň v uplynulém roce a těším se na setkání s Vámi v roce 2014.
Mgr. Jana Trubáková, knihovnice Oborské knihovny