Obecní knihovna Obora = první!!!

Knihovna v Oboře získala v soutěži knihoven Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2022 v kategorii obcí do 500 obyvatel prestižní 1. místo.

Slavnostní setkání se konalo pod záštitou  hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha a náměstka hejtmana Mgr. Františka Lukla, MPA v prostorách historické budovy Krajského úřadu Jihomoravského kraje ve středu 7. 12. 2022. Ocenění bylo předáno také z rukou prof. Tomáše Kubíčka, Ph.D., ředitele Moravské zemské knihovny v Brně. Za naši obec se slavnostního ceremoniálu zúčastnili:

Josef Alexa, Jaroslava Dobiášová, Jiří Bednář, Jiří Trubák a Jana Trubáková.

Děkuji zastupitelům obce Obora, knihovnické komisi při MZK v Brně, svým čtenářům a uživatelům za přízeň a podporu činnosti naší knihovny. Velmi si toho vážím.

A těším se na další setkání s Vámi všemi.

Jana Trubáková

PS I. – lidi, jsem tak šťastná!

PS II. - foto bude doplněno snímky profesionálního fotografa z této akce. Momentky pořídili J+J Trubákovi.

Pozvánka na slavnostní setkání:

POZVANKA_KKJK22.pdf (1455702)

7. 12. 2022 Obecní knihovna = PRVNÍ

adventní čas ťuká na naše domovy a srdce

Adventní čas je na dosah, již za pár dnů bude první adventní neděle.

Po několika (covidových) letech jsme opět mohli tvořit krásná adventní aranžmá - a opět s Marikou.

Stalo se tak v úterý s magickým datem 22. 11. 2022. V knihovně se sešly dívky a ženy z Obory, Doubravice, Blanska, Sloupu, Drválovic, Letovic, děvčata - děkuji všem za přízeň.

A tak jsme tvořili adventní metličky na vstupní dveře nebo do vázy, čas hezky plynul a my měli spolu krásnou předvánoční náladu.

Ve fotogalerii naleznete fotografie ode mne a také od Evy Sáňkové.

Milí čtenáři, milí přátelé, přeji Vám všem vlídný a pokojný adventní čas.

Jana

PS - toto byla letošní poslední akce knihovny.

adventní tvoření Obora 22. 11. 2022.pdf (2146791)

opět po roce blíží se Vánoce

Lenka Stará - výstava obrazů Cesta k světlu

Milí přátelé,

dovolte, abych vás pozvala na výstavu obrazů paní Lenky Staré z Dolní Rožínky.
Výstava byla zahájena v úterý 6. září 2022 v 16.30 hodin v knihovně.
Obrazy jsou k vidění do úterý 10. ledna 2023, kdy proběhne slavnostní ukončení výstavy za účasti výtvarnice.

Obrazy jsou vytvořeny akvarelovými a akrylovými barvami.
Motivem je příroda, vesmír, ale také portréty.

Vystavená díla jsou prodejná.

Cesta ke světlu Lenky Staré

Den poezie 2022 - Je včera, bude dnes a byla zítra

Knihovna 15. 11. 2022 pořádala L.I.T.E.R.Á.R.N.Í. Č.A.J.O.V.N.U

„Poezie a dobré věci i pro dny všední, nejvšednější“ , a to

v rámci festivalu Den poezie 2022. Tím jsme se již tradičně připojili k festivalu Den poezie na počest narození K. H. Máchy. Letošním tématem byl úryvek z básně Jana Skácela "Je  včera, bude dnes a byla zítra".
Atmosféra večera byla příjemná, za což všem velmi děkuji.

Neboť - čajovna nerovná se pouze čaj.

Dobré věci (Jan Skácel)

Z těch dobrých

věcí miluji oheň

a černé stříbro hvězd

za opaskem noci.

Černé stříbro a stará slova,

kterými pasovali na rytíře:

Snes tyto tři údery a žádný víc.

Z těch dobrých věcí miluji den,

kdy jaro klade uzdy na dobré koně,

modré uzdy

a růžová sedla.

Každého roku se vrací,

jaro je dobrý úmysl.

Z těch dobrých věcí miluji naši lásku,

tu starou, která nerezaví,

a říkám ti znova a znova:

Je včera

bude dnes

a byla zítra.

Snes tyto tři údery a žádný víc.

čajovna s "Janem Skácelem"

co se píše o nás

Obecní knihovna Obora nově

V tomto roce oslavila knihovna v Oboře a její knihovnice již jedenácté výročí od svého otevření. Od 5. května 2011 se knihovna proměnila díky podpoře obecního úřadu a jejich zastupitelů a také díky využití dotačního titulu Jihomoravského kraje pro obecní knihovny. Malá místnosti bez oken byla v několika etapách rekonstruována. Vznikl prosvětlený prostor, kde je možné nejen knihy půjčovat, ale také pořádat malé výstavy a vernisáže. Pravidelně se zde scházejí zájemci a konají se tematicky zaměřené workshopy. Aktivity knihovny jsou zaměřeny na všechny věkové skupiny. Intenzivní spolupráce je i s místní mateřskou školou a také se základní školovou v nedalekých Jabloňanech. Knihovna podporuje dětské čtenářství a zapojila se do projektu „Jižní Morava čte“. Pozvánky na všechny aktivity a další informace najdete na webu knihovny.

Foto: Helena Jalová

knihovna po letní renovaci 2022